Częstotliwość zbliżeń wpływa na satysfakcję ze związku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U nowożeńców częstotliwość zbliżeń seksualnych na poziomie niejawnym wpływa na sposób postrzegania partnera – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Psychological Science”.

Chociaż pary będące świeżo po ślubie zazwyczaj deklarują, że są zadowolone ze związku bez względu na to, jak często uprawiają seks - ich automatyczne, nieświadome reakcje pokazują, że częstotliwość zbliżeń cielesnych ma dla nich spore znaczenie.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda (USA) zapytali 216 nowożeńców o ich poziom satysfakcji ze związku i częstotliwość uprawiania seksu. Zgodnie z przewidywaniami wyniki pokazały, że badani nie łączą życia intymnego z poczuciem szczęścia w małżeństwie.

Następnie badacze przeprowadzili test utajonych skojarzeń, w ramach którego poprosili uczestników o zdecydowanie, czy prezentowane na ekranie słowa mają wydźwięk pozytywny czy negatywny, i o jak najszybsze naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Przed wyświetleniem każdego słowa na ekranie na bardzo krótki czas (300 ms) pojawiała się twarz partnera osoby biorącej udział w badaniu. Była ona widoczna zbyt krótko, by dotrzeć do świadomości, ale wystarczająco długo, by mózg zarejestrował ją na poziomie nieświadomym.

W tym teście szybkość reakcji osoby badanej wskazywała na to, jak silnie wiąże ona poszczególne słowa z wizerunkiem swojego współmałżonka. Jeśli szybko reagowała ona na słowa pozytywne, a wolniej na negatywne, oznaczało to, że jest przychylnie nastawiona do swojego partnera. Jeśli postępowała odwrotnie, można było przypuszczać, że nie darzy małżonka ciepłymi uczuciami.

Okazało się, że na poziomie nieświadomym częstotliwość zbliżeń seksualnych wpływała na satysfakcję ze związku, a pary, które częściej uprawiały seks, postrzegały swoich partnerów w bardziej pozytywnym świetle.

„Wyniki naszego badania pokazują, że niektóre doświadczenia, pozytywne lub negatywne, wpływają na poziom satysfakcji ze związku nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy” – podsumowuje koordynatorka badania Lindsey L. Hicks.

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem: DOI: 10.1177/0956797616638650 (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera