
Osoby cierpiące na schizofrenię i doświadczające problemów z pamięcią charakteryzują się niższą aktywnością grzbietowo-bocznej kory przedczołowej w mózgu – czytamy na łamach „Biological Psychiatry”.
Chociaż schizofrenia zazwyczaj kojarzy się z objawami, takimi jak halucynacje i urojenia, wiele osób cierpiących na to zaburzenie boryka się również z problemami z pamięcią krótko- i długotrwałą.
„Ze wszystkich symptomów związanych ze schizofrenią, największy wpływ na jakość życia mają problemy pamięciowe, gdyż to one mogą przyczyniać się do trudności z utrzymaniem pracy lub relacji interpersonalnych” – mówi jeden z autorów badania Jared X. Van Snellenberg.
Od dawna podejrzewano, że problemy z pamięcią u schizofreników są spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem grzbietowo-bocznej kory przedczołowej (DLPFC) w mózgu. Jednak dotychczasowe wyniki badań nie były w stanie tego potwierdzić – prawdopodobnie ze względu na wykorzystanie testów o zbyt małym stopniu trudności.
Teraz naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia (USA) po raz pierwszy wykazali, że schizofrenicy rzeczywiście cechują się odmienną aktywnością DLPFC i właśnie to może wiązać się w ich przypadku z gorszymi funkcjami pamięciowymi.
Badacze poddali 45 zdrowych osób i 51 osób ze schizofrenią specjalnemu testowi pamięciowemu składającemu się aż z ośmiu poziomów trudności. Jednocześnie mierzyli aktywność ich mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).
Zgodnie z oczekiwaniami zaobserwowali, że u zdrowych osób pobudzenie grzbietowo-bocznej kory przedczołowej stopniowo rosło, a następnie stopniowo malało wraz ze wzrostem poziomu trudności zadania. U osób ze schizofrenią aktywność DLPFC była ogólnie dużo niższa i nie podlegała takiemu zróżnicowaniu. Najniższe pobudzenie DLPFC występowało u schizofreników o największych problemach z pamięcią.
Grzbietowo-boczna kora przedczołowa odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu pamięci roboczej, czyli systemu odpowiadającego za tymczasowe przechowywanie i przetwarzanie informacji w celu rozwiązania bieżących problemów natury poznawczej.
„Wyniki naszego badania dowodzą, że DLPFC funkcjonuje nieprawidłowo u pacjentów ze schizofrenią” – podsumowuje Snellenberg.
Szczegóły dotyczące przebiegu badania możemy znaleźć pod adresem: DOI: 10.1016/j.biopsych.2016.02.017 (PAP)
ooo/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.