
Niepewne sytuacje wywołują w nas dużo więcej stresu niż momenty, w których dobrze wiemy, czego się spodziewać – czytamy na łamach „Nature Communications”.
Jak wykazali naukowcy z University College London (W. Brytania) ludzie najbardziej obawiają się bolesnych doświadczeń, których nie mogą przewidzieć. Znacznie mniej stresu odczuwają w odniesieniu do tego, co nieuniknione, bo wolą z całą pewnością wiedzieć, co ich czeka (nawet jeśli to nic przyjemnego), niż zgadywać, co może się wydarzyć.
Z drugiej strony osoby, które najbardziej stresują się w obliczu niepewności, potrafią lepiej od innych oceniać ryzyko wystąpienia przykrych sytuacji. Stres mobilizuje je do stosowania efektywnych metod przetrwania.
Naukowcy poprosili 45 ochotników o zagranie w prostą grę komputerową, która polegała na zgadywaniu, pod którym kamieniem znajduje się wąż. Obecność węża była równoznaczna z otrzymaniem umiarkowanie bolesnego szoku elektrycznego. Badacze manipulowali poziomem niepewności co do wystąpienia bodźca bólowego, dzięki kontrolowaniu przebiegu gry. Bywało, że uczestnicy na 100 proc. wiedzieli, że doświadczą szoku, a bywało, że nie mieli co do tego żadnej pewności.
Jednocześnie ochotnicy udzielali informacji na temat odczuwanego stresu, a badacze dokonywali pomiarów fizjologicznego pobudzenia organizmu - mierzyli szerokość źrenic i intensywność wydzielania potu.
Okazało się, że badani najbardziej stresowali się, gdy nie mogli przewidzieć wystąpienia szoku elektrycznego. Mieli wtedy najszersze źrenice i wydzielali najwięcej potu. Najmniej stresujące były dla nich sytuacje, w których wiedzieli, że bolesne doświadczenie na pewno ich nie ominie lub – wręcz przeciwnie – na pewno ominie.
Co więcej, najbardziej zestresowani uczestnicy byli najlepsi w zgadywaniu, pod którym kamieniem znajduje się wąż. Stres wpływał u nich na wyostrzoną ocenę ryzyka.
Więcej na temat badania można znaleźć na stronie: DOI: 10.1038/ncomms10996 (PAP)
ooo/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.