
Kwasy tłuszczowe omega-3, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi u otyłych kobiet w wieku pomenopauzalnym – twierdzą badacze z Penn State College of Medicine (USA).
Uważa się, że przewlekły stan zapalny występujący u otyłych kobiet w wieku pomenopauzalnym (po okresie przekwitania) stanowi istotny czynnik predysponujący do rozwoju raka piersi. Dlatego spożywanie produktów bogatych w związki o właściwościach przeciwzapalnych lub przyjmowanie suplementów zawierających takie substancje może pomóc w zapobieganiu chorobie. Naukowcy z Penn State College of Medicine potwierdzili to na przykładzie kwasów tłuszczowych omega-3.
Badacze zaangażowali do badania 266 zdrowych kobiet w wieku pomenopauzalnym ze zwiększoną gęstością piersi – cechą, która jest powiązana z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. Przez dwa lata leczyli pacjentki za pomocą raloksyfenu (leku na osteoporozę i obniżenie złego cholesterolu), suplementów diety z kwasami omega-3 lub obu medykamentów jednocześnie. Niektórych kobiet w ogóle nie poddali leczeniu, gdyż stanowiły one grupę kontrolną.
Po zakończeniu badania okazało się, że gęstość piersi zmalała u kobiet przyjmujących suplementy z kwasami omega-3. Za redukcję gęstości piersi odpowiadał głównie wzrost stężenia kwasów DHA (dokozaheksaenowych). Efekt ten wystąpił jednak tylko u kobiet cierpiących na otyłość, czyli pań o podwyższonym stanie zapalnym organizmu.
Poza tym zaobserwowano, że połączenie suplementów z kwasami omega-3 i raloksyfenu skutkowało znaczącym obniżeniem poziomu trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL), a także podwyższeniem poziomu dobrego cholesterolu (HDL).
Badacze planują kontynuować badania w tym zakresie i mają nadzieję, że kwasy omega-3 okażą się przydatne w zapobieganiu innym rodzajom raka.
O badaniu można poczytać na stronie: http://news.psu.edu/story/394565/2016/02/24/research/omega-3-fatty-acids-may-lower-breast-cancer-risk-postmenopausal(PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.