Uczelnie i instytucje

Zmiany w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki nie będzie już działać w dotychczasowym składzie - poinformowano w czwartek na stronie tego doradczego organu resortu nauki. Ministerstwo zapowiada, że do kwestii zmian w NPRH odniesie się szerzej w piątek.

"Sekretarz stanu Aleksander Bobko na posiedzeniu Rady NPRH w dniu 18 lutego 2016 r. poinformował, że ministerstwo podjęło decyzję o zakończeniu działalności Rady NPRH w dotychczasowym składzie" - ogłoszono w czwartek na stronie NPRH.

Po czwartkowym posiedzeniu Rady NPRH również na stronie MNiSW pojawiło się oświadczenie. Jednak nie wynika z niego jednoznacznie, czy dotychczasowy skład rady został rozwiązany. Są tam jednak pewne zapowiedzi zmian w NPRH. W oświadczeniu zaznaczono, że wiceminister Aleksander Bobko "poinformował o trwających pracach nad modyfikacją programu i planowanym powołaniu nowego gremium do prowadzenia NPRH w nowym kształcie" oraz że "podziękował wszystkim członkom Rady za dotychczasową pracę i zaangażowanie w przygotowanie konkursów NPRH".

W oświadczeniu na stronie resortu można też przeczytać, że "MNiSW doceniając rolę NPRH, proponuje jego modyfikację, dostosowując nowe propozycje do warunków i oczekiwań szerokiego środowiska humanistów. Decyzje formalne w tym zakresie zostaną podjęte w najbliższym czasie".

Na prośbę PAP o potwierdzenie informacji o odwołaniu składu Rady NPRH, rzeczniczka ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego Katarzyna Zawada zaznaczyła, że do kwestii zmian w NPRH resort odniesie się w piątek.

Rada NPRH to doradczy organ resortu nauki. Jej działania związane były z Narodowym Programem Rozwoju Humanistyki (NPRH) ustanowionym w listopadzie 2010 r. i realizowanym przez resort. NPRH miał ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową, a młodym naukowcom – rozwój kariery naukowej we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Program miał też upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie.

W skład Rady NPRH wchodzili wskazani przez środowisko naukowe oraz ministra nauki przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Swoich reprezentantów wybrał też do niej Komitet Polityki Naukowej, a także Rada Młodych Naukowców. Rada NPRH rozpoczęła działalność pod koniec maja 2014 r., jej kadencja miała trwać 3 lata.

Formuła NPRH składała się z trzech modułów: Tradycja (dotyczący badań dziedzictwa kultury narodowej), Umiędzynarodowienie (służący zapewnianiu międzynarodowego oddziaływania polskiej myśli humanistycznej) oraz Rozwój (związany z badaniami innowacyjno-integracyjnymi). W ramach tych modułów organizowane były konkursy i przyznawane były środki na badania.

Pewne zmiany w prowadzonym przez ministerstwo nauki Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki zapowiadał już 4 lutego minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas spotkania z dziennikarzami. Minister przyznał wtedy, że program ten budzi emocje - pojawiają się zarzuty, że reguły przyznawania grantów nie są dość transparentne. Odnosząc się do tych słów Gowina przewodniczący Rady NPRH, prof. Ryszard Nycz w swoim oświadczeniu z 11 lutego zaznaczył: "opinia ta nie ma oparcia w faktach i nigdy przez nikogo nie została konkretnie, merytorycznie uzasadniona".

Gowin 4 lutego mówił też, że pojawiają się pytania, czy NPRH powinien być w gestii ministerstwa, skoro istnieją już wyspecjalizowane w przydzielaniu grantów agencje - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki - NCN. Gowin zaznaczył, że będzie rekomendował likwidację trzeciego modułu NPRH "Rozwój". Minister przyznał wtedy, że środki przeznaczone na ten moduł (ok. 20-30 mln zł) można byłoby przekierować na specjalny konkurs prowadzony przez Narodowe Centrum Nauki.

W swoim oświadczeniu z 11 lutego przewodniczący Rady NPRH odpowiedział, że moduł NPRH „Rozwój” proponował konkursy grantowe, które nie są możliwe do przejęcia przez NCN (zgodnie z podstawami prawnymi tej agencji), m.in. ze względu na włączanie do tych konkursów nauk stosowanych.

Ponadto prof. Nycz informował, że opublikowane przez MNiSW 10 lutego wyniki konkursów w module „Rozwój” oraz „Umiędzynarodowienie” NPRH "odbiegają (łącznie w 13 przypadkach) od wyników rankingów przygotowanych przez Zespoły Specjalistyczne i rekomendowanych przez Radę NPRH".

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera