
Jeden z gatunków tropikalnych ślimaków zmienia płeć pod wpływem dotyku drugiego osobnika swojego gatunku – donoszą naukowcy na łamach „The Biological Bulletin”.
Wiele gatunków zwierząt zmienia płeć. Często dzieje się to po osiągnięciu określonych rozmiarów ciała. Jeden z gatunków ślimaków wodnych o nazwie Crepidula marginalis na początku życia przybiera płeć męską, później zaś, kiedy dorośnie, zmienia się w samicę.
Naukowcy z amerykańskiego Smithsonian Institution wykazali, że ważną rolę odgrywa tu wzajemny dotyk ślimaków. Kiedy spotkają się dwa samce i dotkną się, wówczas ten większy wcześniej zmienia się w samicę, mniejszy zaś później. Eksperymenty wykazały, że to zwykły dotyk, nie zaś rozchodzące się w wodzie sygnały chemiczne, odgrywają kluczową rolę.
Gatunek Crepidula marginalis zamieszkuje tropikalne oceaniczne wody przybrzeżne, kryje się pod skałami, żywiąc się planktonem. Często osobniki tego gatunku spotyka się w parach lub trójkach, składających się z większej samicy z jednym lub dwoma mniejszymi samcami jadącymi „na oklep” na jej muszli.
Samce mają stosunkowo duże członki, niekiedy tak długie, jak ich całe ciało, które niezbyt stosownie wyrastają im z prawej strony głowy. Ten rozbudowany aparat jest niezbędny, żeby sięgnąć pod muszlę samicy w trakcie kopulacji. Kiedy osobnik zmieni się w samicę, penis kurczy się i zanika. W tym czasie wykształcają się żeńskie narządy rozrodcze.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.