
Należąca do grupy flawonoidów apigenina sprzyja powstawaniu komórek nerwowych i rozwojowi silnych połączeń neuronalnych w mózgu – zawiadamia czasopismo „Advances in Regenerative Biology”.
Apigenina to związek z grupy flawonoidów występujący m.in. w pietruszce, tymianku, rumianku i czerwonej papryce. Naukowcy z D\'Or Institute for Research and Education, Federal University of Rio de Janeiro i Federal University of Bahia (Brazylia) na podstawie badań laboratoryjnych wykazali, że substancja ta przyspiesza proces tworzenia się komórek nerwowych i wzmacnia połączenia nerwowe w mózgu, co może pozytywnie wpływać na funkcje zapamiętywania i uczenia się.
Badacze wystawili ludzkie komórki macierzyste na działanie apigeniny i zaobserwowali, że po 25 dniach przekształciły się one w neurony i wkrótce zaczęły tworzyć między sobą silne, wyspecjalizowane połączenia. Efekt ten nie mógłby wystąpić bez zastosowania apigeniny.
„Silne połączenia pomiędzy neuronami są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, konsolidacji wspomnień i uczenia się” – wyjaśnia koordynator badania Stevens Rehen.
Dalsze badania pokazały, że apigenina wiąże się z receptorami estrogenowymi – strukturami odpowiedzialnymi za rozwój, dojrzewanie, specjalizację i plastyczność układu nerwowego.
Wcześniejsze eksperymenty dowiodły już, że związki z grupy flawonoidów sprzyjają poprawie funkcji uczenia się i zapamiętywania, ale dopiero teraz naukowcy zademonstrowali bezpośredni wpływ apigeniny na komórki człowieka i zidentyfikowali mechanizm, który się za tym kryje.
Wyniki badania mogą mieć duże znaczenie dla leczenia chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Parkinsona, czy choroby Alzheimera. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.