Ogrodnictwo poprawia samopoczucie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Już pół godziny pracy na działce tygodniowo poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko problemów psychicznych – informuje serwis BBC Health.

Naukowcy z uniwersytetów w Westminster i Essex (W. Brytania) przeprowadzili ankietę wśród 269 osób, spośród których około połowy uprawiało ogródki. Uczestników pytano o ich nastrój, poczucie własnej wartości i ogólny stan zdrowia.

Okazało się, że osoby spędzające na ogrodniczych zajęciach co najmniej 30 minut tygodniowo psychicznie czuły się znacznie lepiej – były w lepszym nastroju, miały wyższą samoocenę, odczuwały mniejsze napięcie psychiczne, rzadziej wpadały w gniew czy depresję. U pracujących w ogródku niższy był także wskaźnik BMI, co świadczy o mniejszych problemach z nadwagą.

Życie w mieście, z dala od natury wiąże się z podwyższonym ryzykiem problemów psychicznych. Jak powiedziała współautorka badań, dr Carly Wood z University of Essex, "uprawianie działki może odegrać ważną rolę w poprawie psychicznego samopoczucia u osób zamieszkałych a obszarach miejskich". Niestety, dostęp do działek jest ograniczony.

"Potrzebujemy strategii, która pozwoli lepiej wykorzystać zaniedbane grunty” – skomentował prezes brytyjskiego Wydziału Zdrowia Publicznego, prof. John Ashton.

Uzyskane naukową metoda dane wydają się potwierdzać stare chińskie przysłowie: „Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok - ożeń się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera