Żaby jadowite inaczej

W odróżnieniu do znanych już żab wydzielających truciznę przez skórę, dwa brazylijskie gatunki wyposażone są w kolce, dzięki którym mogą wprowadzić zabójczy jad wprost do krwioobiegu drapieżnika próbującego je pożreć – informuje pismo „Current Biology”.

Żaba Corythomantis greening zamieszkuje porośniętą kolczastymi pnączami sawannę, natomiast Aparasphenodon brunoi – gęste lasy Mata Atlântica na atlantyckim wybrzeżu Brazylii. Oba gatunki mają na głowach (zwłaszcza na górnej wardze) niewielkie kolce.

Jeden gram jadu Aparasphenodon brunoi wystarczyłby do zabicia 80 ludzi lub 300 tys. myszy. W przeliczeniu na jednostkę wagi, jad ten jest 25 razy bardziej zabójczy od jadu żararaki – jednego z najniebezpieczniejszych węży Ameryki Południowej. Mniej trujący jad Corythomantis greening nadal dwukrotnie przewyższa siłą działania jad żararaki.

Carlos Jared z zajmującego się badaniami jadowitych zwierząt instytutu Butantan w Sao Paulo (Brazylia) przekonał się o jadowitości Corythomantis greening, prowadząc badania na miejscowej sawannie (zwanej caatinga) w stanie Rio Grande del Norte. Chwytając żaby, został ukłuty kolcem i poczuł intensywny ból, promieniujący wzdłuż ramienia. Ponieważ do najbliższej placówki medycznej było daleko, musiał znosić ból przez pięć godzin.

Znacznie bardziej jadowitej Aparasphenodon brunoi, znalezionej w gęstym lesie, żaden z odkrywców na szczęście nie dotykał gołą ręką.

Dokładne badania obu gatunków przeprowadzone w laboratorium ujawniły obecność małych kolców na pyskach obu gatunków żab. Jad dopływa do nich z pobliskich gruczołów. Przesuwając głowę w górę, w dół i na boki, płazy są w stanie dźgnąć kolcem napastnika, powodując nieznośny ból. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera