Uczelnie i instytucje

Jesienią na poznańskich uczelniach ruszy nowy kierunek - neurobiologia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trzy poznańskie uczelnie otwierają wspólnie nowy kierunek studiów: neurobiologia. Pierwsi studenci zaczną się na nim kształcić od października 2015. To dopiero drugi taki kierunek w Polsce, po Uniwersytecie Jagiellońskim.

Umowę o utworzeniu nowego kierunku podpisali w poniedziałek rektorzy Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM), Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - czytamy na stronie poznańskiej AWF.

Z inicjatywą utworzenia kierunku wyszedł Zakład Neurobiologii, działający od ponad 30 lat na Wydziale Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji AWF w Poznaniu. Studia będą realizowane we współpracy z Wydziałami Biologii UAM oraz Nauk Weterynaryjnych i Nauk o Zwierzętach UP.

W trakcie zajęć na AWF studenci będą zajmować się przede wszystkim neurofizjologią, funkcjonowaniem układu nerwowo-mięśniowego, systemami sensorycznymi, problematyką neurorehabilitacji. Na UP prowadzone będą zajęcia z neuroanatomii, problematyki behawioralnej, zagadnień związanych z eksperymentami na zwierzętach, neurogenetyką. Z kolei na UAM kluczowe zagadnienia dotyczyć będą układu nerwowego bezkręgowców, neurotoksykologii, neuroendokrynologii, biologii systemowej oraz rozwoju układu nerwowego. Oprócz tych zagadnień studenci będą mieli do wyboru na trzech uczelniach także 13 innych przedmiotów.

Na kierunek mogą aplikować absolwenci studiów licencjackich różnych kierunków, m.in. biologii, biotechnologii i bioinformatyki, farmacji, fizjoterapii, psychologii, kognitywistyki.

- Cieszymy się, że po kilku latach starań Poznań jest drugim, po Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, miastem, gdzie będzie można kontynuować studia na kierunku +Neurobiologia+ – podkreśla inicjator powołania kierunku, kierownik Zakładu Neurobiologii, prof. Jan Celichowski, cytowany na stronie swojej uczelni. - Neurobiologia to dziś jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauki o charakterze interdyscyplinarnym. Obiektem jej zainteresowania jest układ nerwowy i wszelkie przejawy jego aktywności.

"To porozumienie otwiera nowe możliwości rozwoju naukowego dla młodych ludzi pragnących pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie Neurobiologii oraz pozwala wykorzystać potencjał drzemiący na trzech poznańskich uczelniach" – mówił rektor AWF, prof. Jerzy Smorawiński.

Kryterium przyjęcia będzie punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej z biologicznych podstaw funkcjonowania układu nerwowego. Każdy z trzech wydziałów może przyjąć po 20 kandydatów. Ze względu na charakter studiów wymogiem wstępnym jest także znajomość języka angielskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Niezależnie od przynależności do różnych uczelni, studenci trzech wydziałów będą studiować razem, w określone dni wspólnie odbywając zajęcia na różnych uczelniach. Na koniec studiów otrzymają wspólny dyplom trzech poznańskich uczelni.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera