Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
12.05.2015 aktualizacja 12.05.2015

Politechnika Wrocławska udostępnia innowacyjną infrastrukturę informatyczną

Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 08.04.2015 Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 08.04.2015

Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) Politechniki Wrocławskiej udostępniło naukowcom z różnych ośrodków badawczych innowacyjną infrastrukturę informatyczną, która umożliwia przetwarzanie i gromadzenie danych na potrzeby naukowo-badawcze.

Infrastruktura składa się z uruchomionego niedawno klastra komputerowego Bem, który plasuje się wśród 100 najszybszych komputerów świata. Moc obliczeniową tego urządzenia można porównać do pracy, którą łącznie wykonuje 17 tys. komputerów osobistych. Klaster komputerowy razem z wysokowydajnym, skalowalnym systemem współdzielenia plików Lustre oraz zintegrowanym systemem usług sieciowych tworzy platformę, która oferuje usługi obliczeniowe i pozwala na ich bezpieczne składowanie.

„Wraz z uruchomieniem tej infrastruktury informatycznej środowisko naukowe i akademickie Dolnego Śląska wzbogaciło się o najnowszej generacji narzędzia obliczeniowe, które wydatnie skracają czas obliczeń zwiększając konkurencyjność prac badawczych i rozwojowych w stosunku do innych ośrodków krajowych i zagranicznych” - powiedział PAP dr inż. Jacek Oko, dyrektor WCSS.

Wraz z uruchomieniem superkomputera Bem WCSS zmodernizowało dotychczasowy system plików, którymi zarządza. „Chodziło o to, by maksymalnie upakować dyski i zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne. Zdecydowaliśmy się na wdrożenie najnowszej macierzy DataDirect Networks SFA12kx-40, która charakteryzuje się największą gęstością danych w jednostce przestrzeni. To dało WCSS najbardziej wydajny i skalowalny system współdzielenia plików w Polsce” - powiedział dr inż. Paweł Dziekoński z WCSS.

Naukowiec wyjaśniła, że nowe usługi udostępniają użytkownikom klastra pasmo na poziomie 65GB/s w zapisie i odczycie. Dostępna przestrzeń na dane on-line to 1,1PB. „Równowartość tego wolumenu danych porównać można do 120 tys. km książek położonych jedna obok drugiej. Jest to odległość równa ok. 3-krotnemu obwodowi Ziemi na równiku” - dodał Dziekoński.

Dariusz Skonieczny, dyrektor wsparcia i rozwoju firmy Comtegra (spółka rozbudowała system współdzielenia plików) podkreślił, że zastosowane rozwiązania czterokrotnie przyśpieszają dostęp do danych. „Od tej szybkości zależy liczba wykonanych badań, a tym samym konkurencyjność i prestiż uczelni” - podkreślił Skonieczny.

WCSS to jednostka Politechniki Wrocławskiej, działająca na rzecz środowiska naukowego. Dostarcza i rozwija infrastrukturę sieciową i obliczeniową. Rozwiązania opracowywane w WCSS są wdrażane w celu zapewnienia najwyższej jakości usług obliczeniowych, składowania danych i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa infrastruktury. (PAP)

pdo/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022