"Soczewki Focusa" dla autorów innowacyjnych pomysłów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Antybakteryjny nanomateriał, system ogrzewania budynków oraz aplikacja analizująca dodatki do żywności to wynalazki, które wygrały w plebiscycie "Soczewki Focusa". Autorów najciekawszych innowacji w medycynie, technice, informatyce wybrano w internetowym głosowaniu.

Ideą plebiscytu \"Soczewki Focusa\", organizowanego przez miesięcznik Focus, jest promocja młodych polskich wynalazców i naukowców, których praca sprawia, że codzienne życie staje się lepsze i łatwiejsze.

W tegorocznej edycji konkursu internauci mogli oddawać swoje głosy na naukowców w trzech kategoriach: innowacje medyczne, innowacje techniczne, innowacje informatyczne. W każdej z nich nominowano po pięć inicjatyw.

W kategorii innowacje medyczne zwyciężył dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne opracowany przez zespół prof. Szczepana Zapotocznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nanomateriał wykorzystuje nanocząstki srebra, ale jest przyjazny dla środowiska. Może być stosowany m.in. w sprzęcie medycznym.

Krakowscy naukowcy wyprzedzili w tej kategorii dr Kamilę Stokową-Sołtys z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, która odkryła nowe zastosowanie dla znanego antybiotyku bacytracyny; Katarzynę Nawrotek z Politechniki Łódzkiej - współautorkę metody wytwarzania rurek hydrożelowych. Głosować można było również na Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Gliwicach, które pracuje nad specyficznymi tworzywami sztucznymi, ułatwiającymi laboratoryjną hodowlę komórek przeznaczonych do przeszczepów. Kolejną nominowaną była doktorantka Politechniki Łódzkiej Emilia Frydrysiak, która wymyśliła bieliznę wspierającą profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych.

Wśród autorów najciekawszych innowacji technicznych zwyciężył pomysł dr. hab. Marka Krzaczka z Politechniki Gdańskiej, który opracował tani system ogrzewania budynku. Jego dach pochłania ciepło i magazynuje je pod ziemią, w gorące dni pełniąc rolę klimatyzatora. Gdy zaś robi się chłodniej, energia cieplna jest pobierana z „magazynu” i kierowana do ścian.

W gronie tegorocznych nominowanych w tej kategorii znalazł się zespół Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej. Pod kierunkiem prof. Adama Januszko opracował on nowatorski system kamuflażu, potrafiący zmieniać kolory np. czołgu. Nominowano również zespół dr inż. Małgorzaty Cieślak z łódzkiego Instytutu Włókiennictwa, który opracował taśmę z czujnikami wszywaną w ubranie. Może ona monitorować temperaturę ciała, wilgotność skóry, tętno czy ruchy ciała. Wśród nominowanych znaleźli się również twórcy tzw. inteligentnych lusterek, które potrafią dopasować się do zmian pozycji ciała motocyklisty. Stawkę nominowanych w tej kategorii zamyka studentka Politechniki Świętokrzyskiej Ilona Grzegorczyk, autorka maszyny wyposażonej w pneumatyczne mięśnie.

W kategorii innowacji informatycznych za najlepszą uznano aplikację eFood, która pełni rolę wyszukiwarki dodatków do żywności. Dzięki aplikacji wystarczy zeskanować kod paskowy produktu, by zobaczyć listę dodatków do żywności, które on zawiera. Aplikacja gromadzi informacje na temat działania i ewentualnej szkodliwości takich dodatków. W przyszłości ma zawierać kompleksową bazę danych na temat żywienia.

Wyprzedziła ona inne nominowane w tej kategorii pomysły: aplikację charytatywną umożliwiającą wsparcie wybranej organizacji pozarządowej bez wydawania pieniędzy; aplikację dla właścicieli psów pozwalającą odnotowywać osiągnięcia pupila. Wśród nominowanych są też aplikacje umożliwiające: dzielenie się miejscem parkingowym, wirtualne zbieranie pieniędzy na dowolny cel.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. R ektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera