
Centrum Współpracy Polska-Indie Instytut Jogi i Ajurwedy powstanie przy Politechnice Opolskiej (PO). W jego ramach mają być prowadzone m.in. studia podyplomowe w zakresie jogi i ajurwedy. List intencyjny w sprawie powołania instytutu podpisano w piątek na PO.
Porozumienie dotyczące utworzenia Centrum Współpracy Polska-Indie Instytutu Jogi i Ajurwedy podpisali w piątek rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf oraz Jerzy Bar właściciel spółki zarządzającej hotelem w Sulisławiu pod Grodkowem (opolskie), w którym mieści się ośrodek medycyny ajurwedyjskiej.
Prof. Tukiendorf podkreślał, że Politechnika Opolska ma za sobą 6 lat dobrych doświadczeń związanych z istnieniem przy PO Instytutu Konfucjusza Centrum Współpracy Polska-Chiny. „Wniósł on bardzo wiele jeśli chodzi o świadomość zarówno wśród naszych studentów, pracowników, jak i chyba całego regionu. Dzięki niemu uczymy np. języka chińskiego - zarówno na Politechnice, jak i w szkołach wszystkich szczebli miasta i województwa” – mówił rektor PO.
W jego opinii również joga, ajurweda czy techniki relaksacyjne mogą być „wartością dodaną” dla studentów czy nauczycieli np. wychowania fizycznego, do których w dużym stopniu skierowane będą uruchamiane w ramach zakładanego instytutu studia podyplomowe.
Instytut Jogi i Ajurwedy ma formalnie działać w strukturach Politechniki Opolskiej, ale siedzibę mieć będzie w Sulisławiu, gdzie - w tamtejszym hotelu, zaaranżowanym w zabytkowym pałacu - działa ośrodek medycyny ajurwedyjskiej.
Wśród zadań powoływanego Centrum i Instytutu wymieniono m.in. organizację studiów podyplomowych w zakresie jogi i ajurwedy; promocję filozofii, kultury, medycyny i hinduskich praktyk jogi i ajurwedy w Polsce; przygotowanie nauczycieli do wykorzystania jogi i technik relaksacyjnych na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach; organizację konferencji naukowych; prowadzenie badań przez studentów Politechniki Opolskiej w Instytucie Jogi i Ajurwedy w Sulisławiu, a nawet organizację studiów doktoranckich przy współpracy z uczelniami z Indii.
Dwuletnie podyplomowe studia z zakresu jogi i ajurwedy dla nauczycieli wychowania fizycznego i nie tylko mają zostać uruchomione w lutym przyszłego roku. Przewidziano, że będzie na nich 40 miejsc. Odpowiedzialny za koordynację działań dotyczących powołania Instytutu Piyush Mittal poinformował w piątek, że obecnie tworzony jest program nauczania. Znajdą się w nim np. takie zagadnienia, jak techniki oddechowe, relaksacyjne czy zagadnienia z zakresu zdrowego żywienia. Bliższych informacji o studiach oraz rekrutacji można spodziewać się w listopadzie.
Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii prof. Zbigniew Borysiuk dodał, że w planach jest też np. stworzenie specjalizacji dotyczących jogi i ajurwedy czy kwestii związanych z kulturą Indii na takich kierunkach na PO jak fizjoterapia, wychowanie fizyczne czy turystyka i rekreacja.
PAP - Nauka w Polsce
kat/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.