Komparatysta dr Stanley Bill z Australii poprowadzi nowy program studiów polonistycznych, które w październiku uruchomione będą na Uniwersytecie Cambridge - poinformowali przedstawiciele Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Nowy program - dostępny dla studentów w ramach Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych - ma być uruchomiony dzięki porozumieniu czterech prywatnych sponsorów, w tym Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która wesprze ten projekt w ciągu najbliższych czterech lat kwotą 110 tys. funtów. Program ma otworzyć przed studentami Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych, w tym zwłaszcza studentami slawistyki, możliwość studiowania języka i kultury Polski, z uwzględnieniem zagadnień społecznych, kulturalnych i politycznych. Poinformowano o tym na stronie FNP.
Dr Stanley Bill jest komparatystą i w swoich badaniach zajmuje się głównie literaturą polską. Stanowisko lecturer in Polish Studies obejmie na cztery lata. Jeśli nowe studia będą się cieszyć zainteresowaniem studentów oraz znajdą sponsorów, którzy umożliwią programowi Polish Studies stałą egzystencję w ramach uczelni, jego kontrakt może zostać przedłużony.
"Jestem Australijczykiem, choć od kilku lat mieszkam przeważnie w Krakowie, więc czuję się jakby pomiędzy kulturami - opowiada o swoich planach Stanley Bill. - Mam nadzieję, że będę w stanie przedstawić polską kulturę brytyjskim studentom w ciekawy sposób, z perspektywy wtajemniczonej osoby z zewnątrz. Obok poprowadzenia całorocznego kursu poświęconego polskiej literaturze, kulturze i językowi, mam zamiar stworzyć dynamiczny program różnorodnych wydarzeń, łącznie ze spotkaniami autorskimi, konferencjami, pokazami filmów i inicjatywami dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii".
Dr Stanley Bill urodził się w Wielkiej Brytanii, wychował w Australii. Uzyskał tytuł Bachelor of Arts na University of Western Australia, przez kilka lat nauczał w Polsce języka angielskiego, uzyskując magisterium z europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2005). Był stypendystą paryskiej École normale supérieure (2009-2010). Pracę doktorską pt.: „Crisis in the Christian Dialectic: Czesław Miłosz Reads William Blake and Fyodor Dostoevsky for a Secular Age” obronił w 2013 roku na Northwestern University (USA).
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.