Trwa rozbudowa stacji morskiej w Helu - projekt "Błękitna wioska"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG w Helu jest rozbudowywana, by więcej osób mogło zwiedzić fokarium, nie niszcząc przy tym wydm. Celem projektu rozbudowy pt."Błękitna wioska" jest też zyskanie większej przestrzeni na działalność dydaktyczno-naukową.

W ramach projektu powstał już Dom Morświna i Park Wydmowy, rozpoczyna się budowa budynku zwanego \"sieciarnią\", w planach jest Leśniczówka Nadmorska i morświnarium.

Kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego prof. Krzysztof Skóra powiedział PAP, że stacja musi rozbudowywać się i modernizować, bo obecna przestrzeń jest zdecydowanie niewystarczająca, biorąc pod uwagę potrzeby i zainteresowanie zwiedzających, uczniów, studentów oraz plany naukowe placówki.

Pierwszym obiektem \"Błękitnej wioski\" był Dom Morświna, czyli małe muzeum dedykowane \"małemu bałtyckiemu delfinowi\". \"W tym budynku ma być gromadzona wiedza o tym zwierzęciu, wszystkie dowody na jego istnienie i cała jego historia\" - dodał.

Drugim budynkiem w kompleksie ma być tzw. \"sieciarnia\". Prof. Skóra poinformował, że w nadchodzącym tygodniu zostanie przekazany wykonawcy teren pod budowę obiektu. \"To będzie duży budynek m.in. z salą na ok. 100 osób, gdzie będą odbywać się spotkania i prelekcje\" - tłumaczy. Ma powstać też sala przeznaczona na tzw. mokre zajęcia dla studentów oceanografii. Będzie całkowicie przeszklona, dzięki czemu zajęcia będzie można podglądać. Budynek w pobliżu ulic Plażowej i Portowej ma być oddany do użytku we wrześniu 2015 roku.

Profesor podkreślił, że powstające w ramach \"Błękitnej wioski\" obiekty mają nawiązywać architektonicznie do stylu Helu z lat 20. XX wieku. \"Chodzi o to, żeby dziedzictwo kulturowe, wyrażające się w urbanistyce, zostało zachowane i żeby w +Bałtyckiej osadzie+ został zachowany klimat starego Helu\" - tłumaczy.

Prof. Skóra zapowiedział, że kolejnym obiektem może być Nadmorska Leśniczówka. Zdradził, że planuje, aby część starej infrastruktury zlikwidowanego helskiego portu wojennego wykorzystać do utworzenia morświnarium.

W ramach projektu rewitalizowana jest też szata roślinna wydm otaczających placówkę. Powstał już niewielki park wydmowy. Skóra poinformował, że trwają już prace na cyplu helskim, na którym są wydmy szare, a który rocznie odwiedza ok. 370 tys. osób. „Trzeba ten ruch tak zorganizować, aby ludzie mogli tam przebywać, a jednocześnie żeby nie wydeptywali wydm i nie używali ich jako toalety, przebieralni”- tłumaczył. Dodał, że na cyplu są usuwane gatunki obce, a sadzona jest roślinność typowa dla tego miejsca.

Poinformował, że rocznie co najmniej tysiąc naukowców i studentów uczestniczy w zajęciach w Stacji Morskiej w Helu. W ramach tzw. błękitnej szkoły, czyli lekcji ekologii i biologii morza stację rocznie odwiedza ok. 5 tys. uczniów.

\"Tylko tyle może korzystać, bo mamy tylko jedną salę edukacyjną\" - dodaje. Fokarium rocznie odwiedza ok. 450 tys. osób. \"Mamy kłopot z popularnością naszego fokarium, które było zaprojektowane na ok. 100 tys. odwiedzających rocznie\" - tłumaczy prof. Skóra.

Zwrócił uwagę, że stacja ma także wyzwania naukowe, wynikające z prowadzenia otwartych systemów basenów hodowlanych i akwariów dla potrzeb eksperymentalnych.

Stację Morską Instytutu Oceanografii UG powołano w 1992 roku. Jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Stacja Morska prowadzi badania m.in. w zakresie biologii bałtyckich ssaków morskich oraz biologii i ekologii ryb strefy przybrzeżnej Bałtyku. Stacja stanowi krajowe centrum badań ssaków morskich, występujących w polskiej części Bałtyku (tj. foki szarej). (PAP)

bls/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera