
Wyłoniona w drodze międzynarodowego konkursu dr Cecilia Winata z Singapuru stworzy nowy zespół badawczy w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK).
Uczona specjalizuje się w badaniach serca na modelu ryby. Będzie ona miała jednocześnie dostęp do wszystkich laboratoriów w Instytucie Maxa Plancka w Bad Nauheim, który prowadzi badania nad sercem i płucami.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie prowadzi badania na modelu zwierzęcym – rybie danio pręgowanym. Pracuje tu 9 zespołów badawczych, razem z nowoutworzoną grupą będzie ich 10. Polscy uczeni współpracują z ośrodkami zagranicznymi, które od lat tworzą modele ludzkich chorób na rybie.
Jak poinformował PAP prof. Jacek Kuźnicki, dyrektor MIBMiK, zainteresowania naukowe dr Winaty skupiają się na badaniu wczesnych etapów tworzenia się serca u danio pręgowanego. Mimo, iż jest ono mniej skomplikowane niż u ssaków, to jednak ma wiele podobnych elementów.
Dr Cecilia Winata chce zidentyfikować wszystkie elementy genomu, które wpływają na rozwój serca oraz te, które ulegają zmianom, powodując jego wady rozwojowe. Zrozumienie tych procesów pomoże wyjaśnić, jak zaburzenia rozwojowe prowadzą do wrodzonych chorób serca człowieka.
„Serce ryby charakteryzuje się ogromnymi właściwościami regeneracyjnymi. Po doświadczalnym uszkodzeniu komory serca zarodek ryby przeżywał, a następnie jego serce ulegało pełnej regeneracji, aż do całkowitego zaniku blizny. Zrozumienie mechanizmu regeneracji serca u ryby może pomóc w odbudowie mięśnia sercowego człowieka po uszkodzeniach w wyniku niedotlenienia, zawału i podobnych chorób” - wylicza prof. Kuźnicki.
Nad zastosowaniem danio pręgowanego w badaniach biomedycznych uczeni z całego świata będą mogli porozmawiać już w 2014 roku w Polsce podczas konferencji organizowanej przez MIBMiK w ramach projektu FishMed.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.