Mikołaj Kopernik ozdobi pamiątkową sztabkę (popr.)

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pamiątkową sztabkę z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wyemitowała Skarbnica Narodowa w związku z potrójnym jubileuszem słynnego astronoma. Emisja jest ściśle limitowana – pojawi się tylko 15 tys. egzemplarzy sztabki – informuje Skarbnica Narodowa.

24 maja mija 470 lat od śmierci Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada również 470. jubileusz wydania drukiem dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, jak i 540. rocznica urodzin naukowca.

„W tym roku obchodzimy potrójny jubileusz jednego z największych naukowców w dziejach świata. +O obrotach sfer niebieskich+ to z pewnością dzieło życia Kopernika i jedna z największych rewolucji naukowych. Jednak nie możemy zapomnieć również o innych dokonania Kopernika, choćby z dziedziny ekonomii. Wyemitowana przez nas sztabka to nasza numizmatyczna forma uhonorowania Mikołaja Kopernika i upamiętnienie jego dokonań” – mówi dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej Adam Zieliński.

Sztabka została wybita w cenionej przez kolekcjonerów najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym i dodatkowo platerowa jest czystym 24-karatowym złotem. Emisja jest ściśle limitowana – pojawi się tylko 15 tys. egzemplarzy.

Na awersie sztabki umieszczono postać Mikołaja Kopernika w otoczeniu stylizowanego fragmentu układu słonecznego. Z kolei rewers zdobi wizerunek Katedry i dzwonnicy z Fromborka - miasta, w którym astronom umarł. „W tło wkomponowane jest również astrolabium, przyrząd astronomiczny służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem. Używał go m.in. właśnie Kopernik” – tłumaczy Adam Zieliński.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera