Uczelnie i instytucje

Salę do symulacji rozpraw sądowych otwarto na Uniwersytecie Wrocławskim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Komputery, cyfrowy rejestrator oraz wideoterminal to część wyposażenia sali do symulacji rozpraw sądowych, którą w środę otwarto na Uniwersytecie Wrocławskim. Wrocławscy studenci jako pierwsi w Polsce będą uczyć się na oprogramowaniu wykorzystywanym w sądach.

Pomieszczenie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zostało umeblowane na wzór sali sądowej. Zainstalowany w nim także wideoterminal, który umożliwia przesłuchanie świadka na odległość, kamery rejestrujące zeznania świadka oraz monitorujące całą salę oraz cyfrowy rejestrator, który będzie nagrywał przebieg rozprawy.

Na sprzęcie zainstalowano system ReCourt, którego właścicielem jest Ministerstwo Sprawiedliwości i który jest wykorzystywany w polskich sądach.

Dzięki tym urządzeniom studenci mogą uczestniczyć w symulacji rozpraw sądowych spraw cywilny i karnych. „W ten sposób kształcenie studentów będzie zbliżone do tego, co ich czeka w praktyce, zarówno jako strony postępowania, jak i oskarżyciele, i sędziowie. Już na studiach będą mogli nauczyć się posługiwania tym sprzętem i oprogramowaniem” - powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii prof. Włodzimierz Gromski.

Zajęcia z symulacji rozpraw sądowych znajdą się w nowym programie studiów jako zajęcia obowiązkowe. „W starym programie będzie można wybrać je sobie jako zajęcia fakultatywne” - powiedział.

Aleksandra Godek studentka III roku prawa w rozmowie z PAP podkreśliła, że symulacje wyglądają identycznie jak rozprawy prowadzone w prawdziwych sądach. „Z tym, że tu są prowadzone w całości przy pomocy e-protokołu, są w pełni interaktywne i w całości nagrywane, całkowicie wyeliminowano tu notowanie informacji przez protokolantów, wszystko jest utrwalane w pliku dźwiękowym i w formacie nagrań wideo” - mówiła.

Jej zdaniem dzięki zajęciom w sali symulacji rozpraw sądowych przyszli prawnicy nie tylko mogą nauczyć się posługiwania nowoczesnym sprzętem, ale również zachowań na sali rozpraw. „Mogą dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda porządek rozpraw, w jaki sposób przesłuchuje się świadków czy powołuje biegłych” - tłumaczyła.

Projekt uruchomienia sali kosztował wrocławską uczelnię 50 tys. zł.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ ls/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera