Komisja Europejska ogłosiła datę wystrzelenia kolejnych dwóch satelitów z systemu Galileo. 28 września mają dołączyć do dwóch już znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Galileo to budowany przez Europę system nawigacji satelitarnej, odpowiednik amerykańskiego GPS.
Start satelitów Galileo nastąpi z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Zostaną wystrzelone razem 28 września b.r. za pomocą rakiety Sojuz. Poprzednie dwa satelity były wystrzelone 21 października 2011 roku.
Zestaw czterech satelitów stanowi minimum potrzebne do nawigacji satelitarnej – do pomiarów długości i szerokości geograficznej oraz wysokości nad poziomem morza, z weryfikacją dokładności pomiaru. Będzie można zatem przetestować cały system, a europejski przemysł będzie mógł sprawdzić praktyce swoje nowe, prototypowe odbiorniki sygnału z satelitów.
Galileo jest inicjatywą Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), mającą na celu stworzenie dla Europy niezależnego systemu globalnej nawigacji satelitarnej. Pełen system ma obejmować 30 satelitów na orbicie okołoziemskiej, zarządzanych z centrów kontroli lotu na terenie Europy oraz przez globalną sieć stacji odbiorczo-nadawczych.
Każdy z satelitów ma na pokładzie precyzyjny zegar atomowy, odmierzający czas z dokładnością do jednej sekundy na trzy miliony lat, a także silny nadajnik do przekazywania danych nawigacyjnych.
PAP - Nauka w Polsce
cza/ ula/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.