Stres w ciąży pozbawia dziecko żelaza

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stres odczuwany przez kobietę w pierwszym trymestrze ciąży może zwiększyć ryzyko niedoboru żelaza u noworodka - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Pediatric Academic Societies (PAS) w Bostonie.

Żelazo odgrywa ważną rolę w rozwoju narządów, a zwłaszcza mózgu, dlatego jego niski poziom może sygnalizować większe prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości i opóźnień rozwojowych u noworodka. Najczęściej zbyt niski poziom żelaza związany jest z niedoborem tego pierwiastka u matki, cukrzycą, paleniem w czasie ciąży, przedterminowym porodem, niską wagą urodzeniową i ciążą mnogą.

Zespół naukowców z Izraela i Stanów Zjednoczonych wykazał, że do czynników ryzyka należy dopisać także stres w czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży.

Badania prowadzono wśród kobiet, których poród odbywał się w mieście Aszkelon w południowym Izraelu, które w 2008 roku zostało zbombardowane podczas Operacji Płynny Ołów skierowanej przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas.

W pierwszej grupie znalazły się 63 noworodki, których matki w pierwszym trymestrze ciąży przeżyły stres związany z bombardowaniem, w drugiej natomiast 77 dzieci, których matki zaszły w ciążę od 3 do 4 miesięcy po zakończeniu operacji.

Po porównaniu próbek krwi pępowinowej okazało się, że poziom ferrytyny, czyli białka wiążącego żelazo, był znacznie niższy u dzieci kobiet, które były narażone na stres w porównaniu z grupą kontrolną.

"Nasze badania wskazują, że noworodki, których matki przeżyły stres podczas ciąży są wcześniej niezidentyfikowaną grupą ryzyka niedoboru żelaza. Ciężarne kobiety powinny być świadome, że ich zdrowie, odżywianie, poziom stresu i stan ducha mają wpływ na zdrowie dziecka" - mówi autor badań dr Rinat Armony-Sivan z Ashkelon Academic College.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera