Archeolodzy odkryli na stanowisku w Atenach pozostałości budowli starożytnego greckiego sądu Palladion, gdzie sądzono sprawców morderstw, a także artefakty należące prawdopodobnie do sędziów - informuje serwis internetowy Greek Reporter.
W latach 60-ych XX wieku archeolodzy odkryli w Atenach fragment budowli Palladionu, zawierający wejście do budynku.
Podczas najnowszych prac wykopaliskowych naukowcy odsłonili w południowej części stanowiska tę część budynku, w której odbywały się rozprawy sądowe.
Wśród odkrytych w tym miejscu artefaktów znajdują się ceramiczne urny do głosowania oraz żetony w formie układanki przedstawiającej starożytny sąd.
Zdaniem ekspertów, sędziowie rozpatrujący daną sprawę mogli oddawać swój głos za uznaniem za winnego lub uniewinnieniem oskarżonego poprzez wrzucenie swojego żetonu do odpowiedniej urny.
Nowe znaleziska pozwalają naukowcom lepiej poznać zasady funkcjonowania starożytnych sądów.
W Palladionie sądzeni byli wyłącznie sprawcy morderstw, natomiast przypadki zwykłych zabójstw w starożytnych Atenach rozpatrywane były w świątyni Apolla Delfickiego koło Akropolu, gdzie znajdowała się siedziba sądu noszącego nazwę Delfinion.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.