Archeolodzy odkryli najstarsze znaki pisma runicznego, jakie odnaleziono w środkowych Niemczech, wyryte na odkrytym przed laty starożytnym grzebieniu – informuje serwis internetowy The Local. <br />
Wydobyty wówczas w kawałkach z głębokości prawie 2 metrów pod powierzchnią ziemi został odłożony do archiwum i dopiero teraz eksperci odrestaurowali i starannie złożyli znalezisko w całość.
Jak poinformował Sven Ostritz z Dyrekcji Dziedzictwa i Archeologii Saksonii-Anhalt, po oczyszczeniu i złożeniu części grzebienia widoczne stały się znaki runiczne pokrywające jego powierzchnię, które są najstarszą próbką pisma runicznego, jaka została odnaleziona na terenie środkowych Niemiec.
Plemiona germańskie używały alfabetu runicznego przed rozpowszechnieniem się w Germanii alfabetu łacińskiego, a najstarsze znane na terenie Niemiec runiczne napisy pochodzą z ok. 150 r. n.e.
Według S. Ostritza, znaki runiczne na grzebieniu tworzą słowo „Kama”, oznaczające właśnie grzebień.
W miejscu odnalezienia grzebienia znajdują się pozostałości germańskiej osady, które badane są przez naukowców od 2002 roku.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.