Uprawienie jogi korzystnie wpływa na zdrowie, ale również na kontakty seksualne zarówno mężczyzn, jak i kobiet – pisze William J. Broad, autor książki “The Science of Yoga: The Risks and the Rewards”, która ukazała się w USA.
Badacze Rutgers University (USA) skanowaniem mózgu wykazali, że niektóre osoby uprawiające jogę potrafią mentalnie osiągnąć stan ekstazy. W tym czasie wzrasta u nich ciśnienie tętnicze krwi, większe jest tempo bicie serca i spada odczuwanie bólu, podobnie jak podczas odczuwania orgazmu.
O tym, że joga zwiększa radość z seksu przekonywał już B. K. S. Iyengar w książce „Light on Yoga”, która ukazała się w 1965 r. „Od tego czasu coraz więcej jest dowodów, że zwiększa ona wrażliwość na dotyk i bodźce seksualne oraz sprawia, że szczytowanie jest bardziej intensywne” – pisze Broad.
W Rosji i Indiach wykazano, że joga zwiększa poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego, który mniejszych ilościach występuje także u kobiet. Czescy badacze przy użyciu EEG dowiedli zaś, że podczas niektórych ćwiczeń jogi mózg wykazuje podobną aktywność jak u osób zakochanych.
Z kolei specjaliści University of British Columbia (Kanada) odkryli, że podczas ćwiczeń oddechowych zwiększa się ukrwienie narządów płciowych (zwiększających wrażliwość na dotyk). Wykazali oni, że takie ćwiczenia wywierają korzystny wpływ nawet u osób z obniżonym libido.
William Broad zwraca jednak uwagę, że uprawianie jogi może wpływać również na zachowania seksualne. Gdy zostało ono spopularyzowane wśród amerykańskich „baby boomers”, coraz częściej zaczęło dochodzić do kontaktów seksualnych między studentami a ich instruktorami. Doszło nawet do tego, że California Yoga Teachers Association uznało je za niemoralne i wezwało do „przestrzegania wysokich standardów etycznych”.
PAP - Nauka w Polsce
zbw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.