Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował kwazary działające jak soczewki grawitacyjne

Galaktyki zawierające kwazary, sfotografowane przez teleskop Hubble’a. Strzałkami oznaczono łuki będące zdeformowanymi obrazami odleglejszych galaktyk – efekt soczewkowania grawitacyjnego. Źródło: NASA, ESA oraz F. Courbin (EPFL, Szwajcaria).
Galaktyki zawierające kwazary, sfotografowane przez teleskop Hubble’a. Strzałkami oznaczono łuki będące zdeformowanymi obrazami odleglejszych galaktyk – efekt soczewkowania grawitacyjnego. Źródło: NASA, ESA oraz F. Courbin (EPFL, Szwajcaria).

Astronomowie korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a odkryli kilka galaktyk zawierających kwazary i działających jak soczewki grawitacyjne dla odleglejszych obiektów – poinformowała NASA. <br />

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Frederica Courbina z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL, Szwajcaria) wytypował 23 tysiące widm kwazarów z przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Badacze poszukiwali oznak występowania odleglejszych galaktyk, położonych w jednej linii z kwazarami.

Przy takim ułożeniu obiektów bliższa galaktyka z kwazarem może działać jak soczewka grawitacyjna i zaburzać obraz odleglejszej galaktyki. W efekcie wokół bliższej galaktyki obserwuje się łuki i pierścienie, które są zniekształconymi obrazami znajdującego się dalej obiektu.

Wybrane przez naukowców obiekty były następnie obserwowane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST). Zespołowi udało się ostatecznie znaleźć kilka galaktyk z kwazarami, działających jak soczewki grawitacyjne. Na zaprezentowanej mozaice zdjęć pokazano trzy tego typu obiekty, a strzałkami oznaczono wywołane soczewkowaniem grawitacyjnym łuki.

Kwazary to jedne z najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie, ich blask znacznie przekracza światło pochodzące od gwiazd, z których złożone są ich galaktyki macierzyste. Kwazary zasilane są przez supermasywne czarne dziury.

Celem dalszych obserwacji będzie stworzenie katalogu kwazarów soczewkujących grawitacyjnie, co pozwoli na oszacowanie mas galaktyk posiadających kwazary, gdyż na podstawie analizy zniekształceń w soczewce grawitacyjnej można ustalić masę która spowodowała soczewkowanie grawitacyjne. Innymi metodami, np. bazując na całkowitej jasności gwiazd galaktyki, trudno ocenić masę galaktyk posiadających kwazary, bowiem jasność galaktyk ginie w blasku kwazarów.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera