Encyklopedia Britannica przestanie wychodzić w wersji papierowej

<p> Wydawnictwo Encyclopaedia Britannica Inc. poinformowało, że znana na całym świecie encyklopedia nie będzie już wydawana w wersji papierowej. Prestiżowe 32-tomowe dzieło ukazuje się od 1768 roku.</p>

Papierowe wydanie encyklopedii będzie dostępne do wyczerpania zapasów, wersje cyfrowe (internetowa i na płytach) będą ukazywać się w dalszym ciągu.

Wydawnictwo z siedzibą w Chicago poinformowało o tym we wtorek wieczorem czasu miejscowego.

Decyzja o wstrzymaniu wydania papierowego była rozważana już od pewnego czasu i "nie ma nic wspólnego z Wikipedią lub wyszukiwarką Google" - zastrzegł szef wydawnictwa Jorge Cruz. "Chodzi raczej o to, że obecnie wielu klientów kupuje nasze produkty w wersji zdigitalizowanej, a sprzedaż encyklopedii w wersji książkowej była marginalna już od jakiegoś czasu" - powiedział.

Cruz wskazał też, że "encyklopedia w wersji drukowanej jest przestarzała już w momencie publikacji, podczas gdy wydanie internetowe jest aktualizowane na bieżąco".

Firma zamierza uczcić odejście od wersji papierowej, bezpłatnie udostępniając na tydzień całą treść wydania internetowego (www.britannica.com). Obecnie z takiej wersji encyklopedii korzysta ponad 100 mln użytkowników na całym świecie.

Po raz pierwszy Encyklopedia Britannica ukazała się w 1768 roku w Edynburgu. Obecnie w pracy nad jej treścią, oprócz ok. 100 edytorów, uczestniczą specjaliści z całego świata, w tym laureaci Nagrody Nobla (m.in. anglikański biskup Desmond Tutu, który zasłużył się walką z apartheidem) i byli przywódcy, m.in. były prezydent USA Bill Clinton.

PAP - Nauka w Polsce

akl/ ro/ hes/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera