Politechnika Krakowska bada projekt hali widowiskowo-sportowej

<strong>Unikatowe w skali kraju badania modelu hali widowiskowo-sportowej, która ma powstać w Krakowie, prowadzone są w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej</strong>. W tunelu aerodynamicznym symulowane są m.in. obciążenia śniegiem dachów obiektu.

Jak poinformowała rzecznik uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa, krakowska hala jest drugim obiektem w Polsce objętym takimi badaniami, po Stadionie Miejskim w Poznaniu.

W tunelu aerodynamicznym laboratorium przeprowadzane są badania symulacyjne obciążenia śniegiem dachów hal głównej i treningowej. Służą one określeniu danych, niezbędnych do obliczeń statyczno-wytrzymałościowych konstrukcji obydwu hal. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji.

Badania służą też weryfikacji założeń przyjętych w projekcie budowlanym oraz wskazaniu ewentualnych oszczędności, gdy chodzi o zmniejszenie ciężaru głównej konstrukcji nośnej stalowej dachów obydwu hal.

Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, którym kieruje prof. Andrzej Flaga, jest jedynym ośrodkiem naukowo-badawczym w Polsce, który wykonuje podobne badania cywilnych obiektów.

Zgodnie z planami hala widowiskowo-sportowa ma powstać w Parku Lotników Polskich w Czyżynach. Będzie to nowoczesny, odpowiadający międzynarodowym standardom wielofunkcyjny obiekt, który stanie się areną zawodów sportowych i imprez masowych. Na ruchomych i stałych trybunach będzie mogło zasiąść do 15 tysięcy widzów. Koszt budowy obiektu szacowany jest na ponad 360 mln zł.

Poza zawodami o randze międzynarodowej, w hali będą mogły się odbywać m.in. koncerty, projekcje filmowe i inne wydarzenia. W hali będzie także obszerna przestrzeń wystawienniczo-targowa.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ jra/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/Chema Moya 29.04.2025

    Ekspert: blackouty będą się zdarzać, istotne jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania

  • Symulacja interferencji dwóch fal. Źródło: Wikipedia

    DeepQuadrature: szybsze, tańsze i bardziej precyzyjne pomiary optyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera