Charakterystyczna "piła" ryby piły pozwala zarówno wyczuć zdobycz, jak i zabić ją - informuje pismo "Current Biology".
Teraz australijskim badaczom z University of Queensland udało się sfilmować rybę nabijającą zdobycz na zęby swojej piły (ze względów etycznych zamiast żywej zdobyczy zastosowano kawałki tuńczyka i generator pola elektrycznego). Piły okazały się bardziej aktywnymi myśliwymi, niż się wydawało - były w stanie ciosem piły przepołowić kawałek tuńczyka. Znajomość trybu życia piły mogłaby pomóc w zachowaniu tych krytycznie zagrożonych ryb (wszystkie siedem gatunków trafiło do czerwonej księgi zwierząt zagrożonych wyginięciem).
Charakterystyczna piła jest cenionym trofeum; ryby były też w przeszłości masowo chwytane do akwariów. Poza tym z powodu zębatej piły wyjątkowo łatwo zaplątywały się w sieci, a w dodatku rosną i rozmnażają się powoli.
Dokładniejsza znajomość zachowań ryby piły powinna pozwolić na opracowanie skuteczniejszych regulacji dotyczących połowów na wodach, w których występują, a poznanie ich wrażliwości na pole elektryczne może znaleźć zastosowanie przy odstraszaniu rekinów, pił i płaszczek.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.