Tyranozaur miał być może najsilniejszy uścisk szczęk spośród wszystkich zwierząt lądowych - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych za pomocą symulacji komputerowych.
Zgodnie z przewidywaniami w każdym przypadku siła szczęk rosła, ale za żadnym razem nie osiągnęła siły dorosłego tyranozaura. Oznacza to, że ten groźny drapieżca gryzł z największą siłą spośród wszystkich znanych zwierząt żyjących na lądzie.
Poprzednie badania oszacowały, że przeciętny dorosły tyranozaur gryzł z siłą 8 tys.-13 tys. newtonów. Jednak naukowcy z Liverpoolu założyli, że było to dużo więcej. Tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę, że dorosły drapieżnik ważył ponad sześć ton.
Siła ugryzienia zależy w dużej mierze od siły mięśni. Modele komputerowe mięśni wykazały, że były one silniejsze niż wynikało to z poprzednich badań. Nawet jeżeli założyć pewien margines błędu, to i tak różnice są znaczne. Według nowych szacunków siła szczęk tyranozaura wahała się pomiędzy 20 tys. a 57 tys. newtonów. Dla porównania, z siłą 57 tys. newtonów siada na ziemię średniej wielkości słoń.
Artykuł z pełnymi wynikami badań opublikowano na łamach "Biology Letters".
PAP - Nauka w Polsce
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.