Ludzkość zaczęła prowadzić osiadły tryb życia 13 tys. lat temu

Pierwsze stałe osady koczowników zostały odkryte przez hiszpańsko-kataloński zespół archeologów w Syrii. Z badań naukowców wynika, że ludzkość zaczęła prowadzić osiadły tryb życia ok. 13 tys. lat temu. 

Archeolodzy z Wyższego Instytutu Badań Naukowych w Madrycie oraz pracownicy katalońskiego Instytutu Mila i Fontales natknęli się w Syrii na pozostałości najstarszej dotychczas odkrytej na świecie stałej osady koczowników. Zespół naukowców, prowadzący od kilku lat prace poszukiwawcze na Bliskim Wschodzie, znalazł je w pobliżu miasta As-Suwajda, przy granicy syryjsko-jordańskiej.

"Wędrujące przed laty plemiona zaczęły ok. 13 tysięcy lat temu przechodzić pewne zmiany społeczne. Ewolucji zwyczajów towarzyszyło dążenie do związania się z jednym miejscem" - powiedział Xavier Terradas z zespołu badawczego.

Archeologom na terenie stacji badawczej "Qarassa3" udało się odnaleźć pozostałości osady składającej się z 12 okrągłych chat o średnicy od 4 do 5 metrów. Dwie z nich wyraźnie wyróżniały się od pozostałych poziomem zastosowanych w nich rozwiązań budowlanych. Domy pierwszych osadników, konstruowane na bazie bazaltowych kamieni, pokrywane były poszyciem pochodzenia roślinnego.

Zdaniem iberyjskich naukowców, tezę o odkryciu jednej z pierwszych osad koczowniczych plemion potwierdza nie tylko stała, solidna konstrukcja wznoszonych budowli, ale także zastosowane w prastarej wiosce rozwiązania do pozyskiwania wody i żywności.

"Już sama lokalizacja, nad istniejącym tu przed wiekami jeziorem, sugeruje, że koczownicze plemiona zamierzały osiąść tam na stałe. Wokół osady znajdowała się fosa, a w okolicznych skałach odnaleźliśmy ponad 80 wykonanych przez człowieka dziur, które służyły do rozdrabniania zbóż" - dodał Xavier Terradas.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Zatyka

zat/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera