Odpady pozostałe po przetwarzaniu krabów i krewetek można z pomocą grzybów przekształcić w związek, którego obecna cena dziesiątki razy przekracza cenę złota - informuje serwis "EurekAlert".
Infekcje wirusowe leczy się przy użyciu leków antywirusowych, często otrzymywanych z kwasu N-acetyloneuraminowego(NANA), zwanego też kwasem sialowym. NANA można syntetyzować lub uzyskiwać z naturalnych źródeł, ale cena za jeden jego gram sięga 2000 euro, czyli jest 50-krotnie wyższa niż złota.
Aby zmniejszyć koszty produkcji NANA, zespół Astrid Mach-Aigner z politechniki w Wiedniu wprowadził do genomu grzyba Trichoderma geny bakteryjne, dzięki czemu może on przerabiać pospolity wielocukier, z którego zbudowane są pancerze skorupiaków - chitynę - na kwas N-acetyloneuraminowy. Metoda została opatentowana i wkrótce ma zostać wdrożona na skalę przemysłową.
Żyjące w glebie i drzewach grzyby Trichoderma są znane powszechnie jako mikroorganizmy wspomagające wzrost i chroniące rośliny przed czynnikami stresowymi, zwłaszcza organizmami chorobotwórczymi. Dzięki wytwarzaniu licznych enzymów znajdują również zastosowanie w przemyśle paszowym, spożywczym, piwowarstwie, przemyśle winiarskim, produkcji bioetanolu, w przemyśle tekstylnym czy papierniczym. Zwykły Trichoderma potrafi rozkładać chitynę, jednak powstające wówczas związki są bezużyteczne. Dopiero geny bakterii sprawiają, że powstaje NANA.
Chityna to - po celulozie - najobficiej występujący biopolimer na Ziemi. Oprócz pancerzy owadów i skorupiaków oraz muszli ślimaków, zawierają ją także ściany komórkowe grzybów. Specjaliści szacują, że tylko w morzu powstaje co roku dziesięć miliardów ton chityny, czyli kilkaset razy więcej niż ważą ciała wszystkich ludzi na Ziemi.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.