Morska woda rozkłada paliwo nuklearne

Naukowcy z USA odkryli, że woda morska może przyspieszać niszczenie uszkodzonych prętów paliwowych i paliwa jądrowego z elektrowni atomowych. Powstające związki chemiczne mogą długi czas znajdować się w wodzie morskiej, zanim rozłożą się i osiądą na dnie – poinformował portal University of California. <br /><br />

Paliwo to występuje najczęściej w formie krążków tzw. pastylek umieszczonych w prętach paliwowych, stanowiących właściwy ładownik paliwa do reaktora. Zespół naukowców z University of California pod kierownictwem prof. chemii, Alexandry Navrotsky, odkrył, iż woda morska może rozłożyć zarówno uszkodzony pręt, jak i pastylki paliwowe, które zamieniają się w związki uranu lub rozkładają się do drobnych cząsteczek związków uranu osiadających na dnie morskim.

Jak stwierdziła prof. Navrotsky w materiale opublikowanym w „Proceedings of the National Academy of Sciences”, nie jest jasne, o ile szybciej postępuje korozja prętów i pastylek paliwowych w wodzie morskiej, jednak „ten czynnik trzeba rozważyć w przyszłości”. Użycie wody morskiej przez Japończyków do schładzania rdzeni reaktorów w elektrowni Fukushima Daiichi po trzęsieniu ziemi 11 marca 2011 r., które uszkodziło elektrownię, zdaniem uczonych z University of California było „jedyną możliwą decyzją”, która nie spowodowała skażenia większej odległości od elektrowni.

Paliwo jądrowe w prętach paliwowych wstępuje w formie „całkowicie nierozpuszczalnej w wodzie” – wynika z badań prowadzonych przez uczonych z USA. Jednak promieniowanie powoduje rozkład wody morskiej w wyniku którego powstają duże ilości nadtlenku. Ten związek jest bardzo agresywnym utleniaczem, który działa na paliwo uranowe wytwarzając sześciowartościowy uran (VI), wchodzący łatwo w związki chemiczne z minerałami występującymi w wodzie morskiej.

Uran łatwo łączy się z pospolitym w wodzie morskiej zasadowym sodem, tworząc związki w formie stałych skupień, które są stabilne, nawet kiedy z otoczenia zniknie utleniacz. Związki takie mogą tworzyć się na powierzchni zarówno pastylek, do których dostała się woda morska, jak i uszkodzonych prętów paliwowych. Przyspieszają one korozję, a potem odpadają od powierzchni, na których powstały i wędrują z wodą morską. Potrzebny jest bardzo długi czas, aby uległy rozpadowi i znalazły się na dnie morza, jako nieszkodliwe związki uranu – twierdzą naukowcy dodając, iż obecnie nie wiadomo, jak długi okres jest potrzebny do rozkładu tych związków uranu w środowisku.

Zbadaniu czasu rozkładu związków uranu tworzonych wodzie morskiej będą prawdopodobnie służyć dodatkowe badania sfinansowane przez Departament Energii USA.

PAP - Nauka w Polsce

mmej/ agt/bsz


Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera