Najmłodsza małpa kopalna Europy

W Bułgarii odkryto ząb małpy człekokształtnej sprzed 7 mln lat – informuje serwis ScienceDaily. Zdaniem badaczy to dowód na to, że w tym okresie w Europie, pośród krajobrazu przypominającego sawannę, żyły małpy człekokształtne.

Odkrycia dokonano niedaleko miasta Chirpan. Naukowcy natrafili tam na ząb przedtrzonowy, należący do kopalnej małpy człekokształtnej. Okaz datowano na 7 mln lat.

Dotychczas uważano, że małpy człekokształtne wyginęły w Europie co najmniej 9 mln lat temu na skutek zmian klimatu i warunków środowiska. Najpóźniejszą znaną małpą człekokształtną Europy był Ouranopithecus macedonensis sprzed 9,2 mln lat. Jego ząb znaleziono w Grecji.

Około 9 milionów lat temu krajobraz Europy znacznie się zmienił. Wiecznie zielone lasy przekształciły się w sawanny z roślinnością zmieniającą się w rytmie pór roku.

Dotąd podejrzewano więc, że małpy, które żywiły się owocami, nie miały w takim środowisku pożywienia. Owoce były bowiem dostępne tylko przez pewną część roku.

Tymczasem analizy zęba pod mikroskopem elektronowym wykazały, że hominid żywił się nie tylko owocami, ale też trawą, ziarnem i owocami. Jego dieta przypomina dietę znacznie późniejszych hominidów z Afryki, sprzed 4 mln lat.

W trakcie wykopalisk naukowcy odnaleźli też kości zwierząt typowych dla sawanny – kilka gatunków słoni, żyrafy, gazele, antylopy, nosorożce i tygrysy szablozębne.

"Musimy teraz na nowo zastanowić się, gdzie były początki człowieka – mówi prof. Madelaine Boehme z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy). - Jest coraz więcej dowodów, że znacząca część ludzkiej ewolucji dokonała się poza Afryką, w Europie i Azji".

W badaniach uczestniczyli naukowcy z Bułgarii, Niemiec i Francji. Pełne wyniki badań ukazały się na łamach "Journal of Human Evolution".

PAP - Nauka w Polsce

krx/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera