Nowe zdjęcie mgławicy Helisa

Mgławica Helisa (NGC 7293) sfotografowana w podczerwieni za pomocą teleskopu VISTA (filtry Y, J oraz K). Kolory przypisane sztucznie poszczególnym filtrom. Źródło: ESO/VISTA/J. Emerson. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit.
Mgławica Helisa (NGC 7293) sfotografowana w podczerwieni za pomocą teleskopu VISTA (filtry Y, J oraz K). Kolory przypisane sztucznie poszczególnym filtrom. Źródło: ESO/VISTA/J. Emerson. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało nowe, efektowne zdjęcie mgławicy Helisa, wykonane 4,1-metrowym teleskopem VISTA, pracującym w podczerwieni w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. 

Zdjęcie wykonane w podczerwieni różni się nieco od znanych zdjęć mgławicy w świetle widzialnym, bowiem ukazuje pasma zimnego gazu, których nie widać w zakresie optycznym.

Mgławica Helisa, oznaczana też przez astronomów jako NGC 7293, widoczna jest w konstelacji Wodnika i znajduje się 700 lat świetlnych od Ziemi. Powstała gdy gwiazda podobna do Słońca przeszła do jednego z końcowych etapów swojej ewolucji i utraciła swoje zewnętrzne warstwy, które utworzyły mgławicę, natomiast sama gwiazda jest na drodze do stania się białym karłem. Gwiazda jest widoczna na zdjęciu jako mała, niebieska kropka w centrum mgławicy. Według teorii ewolucji gwiazd podobny los czeka nasze Słońce za kilka miliardów lat.

Główny pierścień mgławicy Helisa ma średnicę około 2 lat świetlnych, czyli mniej więcej połowę dystansu, jaki dzieli Słońce od najbliższej gwiazdy. Jednak materia z mgławicy rozciąga się jeszcze dalej, do około 4 lat świetlnych od gwiazdy – co widać na zdjęciu w postaci czerwonego gazu molekularnego rozmieszczonego na obszarze całej fotografii.

Zdjęcie ukazuje szczegółową strukturę mgławicy, m.in. włókna gazu rozciągające się od centrum i złożone z wodoru molekularnego. Mają one rozmiary porównywalne z wielkością Układu Słonecznego.

Mgławice planetarne poza nazwą mają niewiele wspólnego z planetami. Myląca nazwa powstała dlatego, że mgławice planetarne często mają okrągły kształt i patrząc wizualnie za pomocą mniejszych teleskopów widać je jako małe, jasne tarcze, co przypomina widok planet takich jak Uran i Neptun.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera