Uczelnie i instytucje

W Grudziądzu powstanie zamiejscowy wydział UMK

<strong>Zamiejscowy wydział Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) rozpocznie działalność w przyszłym roku akademickim.</strong> Uczelnia dotychczas utrzymywała w mieście zamiejscowy ośrodek dydaktyczny. <br />

"Możemy już oficjalnie rozpocząć przygotowania do powołania władz ośrodka oraz rekrutacji na kolejny rok akademicki. W ciągu najbliższych tygodni opracujemy kampanię informacyjną dla maturzystów, która powinna wzbudzić zainteresowanie młodzieży" – zapowiedział w środę Włodzimierz Karaszewski prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Pierwsze rozmowy władz Grudziądza z UMK w tej sprawie rozpoczęły się rok temu. Jak podkreślił prof. Karaszewski, propozycja utworzenia zamiejscowego wydziału w Grudziądzu została już zatwierdzona przez senat UMK.

Zmiana oznacza podniesienie rangi i rozwój działającego od 14 lat w Grudziądzu ośrodka dydaktycznego.

"Zyska on dzięki temu jeszcze większą renomę, a studenci będą mogli wybierać spośród nowych, unikalnych kierunków. Miasto nadal będzie wspierać UMK finansowo i organizacyjnie" – zadeklarował Robert Malinowski, prezydent Grudziądza.

Obecnie studenci w Grudziądzu mogą kształcić się na studiach stacjonarnych na czterech kierunkach: zarządzaniu, turystyce i rekreacji oraz dietetyce i ratownictwie medycznym. Studia niestacjonarne prowadzone są na kierunku zarządzanie.

Planowane jest uruchomienie w przyszłości pedagogiki ze specjalnością kultura fizyczna oraz zarządzania o specjalności rynek nieruchomości lub logistyka. Istnieje też szansa na powstanie pielęgniarstwa oraz kierunków lingwistycznych w oparciu o schemat kolegium języków obcych.

Przekształcenie zamiejscowego ośrodka dydaktycznego ma związek z obowiązującą od października znowelizowaną ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Nakazuje ona przekształcenie wszystkich zamiejscowych ośrodków dydaktycznych uczelni w filie. Zgodnie z definicją filia to instytucja, w której skład wchodzą co najmniej dwie podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, czyli, która w praktyce prowadzi co najmniej dwa kierunki studiów.

Istniejące zamiejscowe ośrodki dydaktyczne uczelni, które nie zostaną przekształcone, nie będą mogły już w tym roku przyjmować kandydatów na studia i bedą musiały stopniowo zakończyć działalność.

UMK rozpoczął działalność w Grudziądzu 14 lat temu. Najwięcej studentów - ok. 700 - kształciło się w roku akademickim 2001/2002.

PAP - Nauka w Polsce

olz/ ula/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera