Ciało skorpiona widzi światło

Skorpiony nie potrzebują oczu do tego, by obserwować otoczenie: wiele wskazuje na to, że całe pokrycie ich ciała funkcjonuje jako jedno, wielkie oko, wrażliwe na ultrafiolet - czytamy w "Animal Behaviour". 

Skorpiony to samotni, nocni myśliwi, których ciało w ultrafioletowym świetle emituje delikatny, zielonkawy blask. Naukowcy nie wyjaśniają w zdecydowany sposób, jaki jest tego sens. Wcześniejsze badania czterech gatunków skorpionów pokazały, że ich boczne i środkowe oczy są wyjątkowo wrażliwe na światło zielone (o długości fali ok. 500 nm), a w drugiej kolejności - na ultrafiolet (350–400 nm).

Normalnie światło powoduje u skorpionów odruch ucieczki. Teraz Doug Gaffin z University of Oklahoma w Norman i jego zespół wykorzystał to do zbadania reakcji skorpionów z gatunku Paruroctonus utahensis na światło ultrafioletowe (o długości fali 395 nm), błękitno-zielone (505 nm) i zielone (565 nm).

Zwierzęta badano na niewielkich wybiegach w kształcie okręgu. Korzystając wyłącznie z danych nt. wrażliwości oka naukowcy ustalili, że skorpiony powinny najsilniej reagować na światło błękitno-zielone, a nieco słabiej - na ultrafiolet i na zielone. Tymczasem praktyka pokazała, że największy popłoch i najsilniejszy odruch ucieczki wywoływało u nich światło UV i błękitno-zielone.

Później badacze pozasłaniali skorpionom oczy nieprzezroczystą folią i znów umieścili w świetle UV i błękitno-zielonym. Tym razem zwierzęta reagowały na światło błękitno-zielone nieco słabiej, niż na ultrafiolet. Jednocześnie reagowały na światło w ogóle słabiej, niż w warunkach kontrolnych (kiedy nie miały zasłoniętych oczu).

Naukowcy sugerują, że kutikula, pokrywająca ciało skorpionów, może działać jako rozległy kolektor fotonów, który zamienia światło UV na błękitno-zielone, nim informację o nim przekaże do centralnego układu nerwowego. Sama zaś informacja płynąca z rodzaju obecnego światła może służyć skorpionom podczas znajdowania kryjówki (zasłonięcie fragmentu ich pancerzyka powoduje osłabienie sygnału).

PAP - Nauka w Polsce

zan/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera