Technikę przeszczepów twarzy udało się już na tyle opanować, że będzie można je wykonywać u osób z mniejszymi deformacjami twarzy niż dotychczas - twierdzą amerykańscy chirurdzy na łamach najnowszego wydania "New England Journal of Medicine".
Dr Bohdan Pomahac z Brigham & Women's opisuje, że najbardziej krytyczna jest pierwsza doba po operacji. Mogą wtedy pojawić się objawy odrzutu przeszczepu, infekcji pooperacyjnej oraz zatory w połączonych naczyniach krwionośnych, powodujące martwicę przeszczepionej tkanki.
Twarz po przeszczepie jest mocno nabrzmiała, ale po 6 tygodniach opuchlizna ustępuje. Operowany pacjent może zacząć nią poruszać po 3-9 miesiącach, ale jest w stanie jeść już po kilku dniach. "Stan naszych pacjentów poprawiał się za każdym razem, gdy ponownie do nich zaglądaliśmy" - podkreśla dr Pomahac.
Po transplantacji pacjent nie budzi się z nową twarzą osoby, od której po śmierci pobrano tkankę do przeszczepu. Tak było tylko na filmie "Bez twarzy", w którym bezwzględny przestępca Castor Troy (w którego wcielił się Nicolas Cage), kradnie twarz agenta FBI, Seana Archera (John Travolta).
Nowa twarz po przeszczepie jest czymś pośrednim między tą pobraną ze zwłok, a własną twarzą pacjenta, jaka miał on przed zabiegiem. "Osoby po przeszczepie mają zmienioną twarz, ale zachowują ten sam charakterystyczny dla siebie sposób mówienia i mowy ciała" - twierdzi dr Pomahac.
Dr. Daniel S. Alam, z Cleveland Clinic w Ohio pisze, że jeszcze 5 lat temu nie było pewności czy przeszczepy twarzy w ogóle będą możliwe. Dziś bezpiecznie można przeprowadzić transplantację całej twarzy.
Dr Alam wspólnie z prof. Marią Siemionow w grudniu 2009 r. przeprowadził pierwszą w USA operację przeszczepu twarzy u Connie Culp. Operował też Charlę Nash, która została oszpecona na skutek pogryzienia przez szympansa.
Dr. Edwin F. Williams III, wiceprezes American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery zaleca jednak ostrożność. Jego zdaniem, przeszczepy twarzy należy upowszechniać stopniowo.
PAP - Nauka w Polsce
zbw/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.