
Tajemnicza kość w stopie słonia okazała się czymś w rodzaju szóstego palca - informuje "Science".
Jak wskazują badania paleontologów, ten "pierwotny palec" wyewoluował około 40 milionów lat temu, gdy wczesne słonie stały się większe i zaczęły mocno stąpać po ziemi.
Zespół profesora Johna Hutchinsona z Royal Veterinary College połączył dane z tomografii komputerowej, sekcji, badań histologicznych i mikroskopu elektronowego. Dziwna struktura okazała się być kością, choć o niezwykłej budowie - co więcej, jest to kość bardzo podobna do kości w przednich łapach pandy.
Nie zawsze wystarcza pięć palców. W przypadku pandy szczególna kość, która nie jest dodatkowym palcem w pełnym znaczeniu tego słowa, pomaga zwierzęciu chwytać łodygi bambusa i nazywana bywa kciukiem lub szóstym palcem. Także u kretów w przednich łapach występuje ułatwiająca kopanie kość, która udaje szósty palec. Jak się wydaje, także słonie można zaliczyć do zwierząt funkcjonalnie sześciopalczastych - z tym, że w odróżnieniu od pand i kretów mają one dodatkowe kości w każdej z nóg. Kości te prawdopodobnie powstały ze zwapniałej chrząstki.
Pięć "zwykłych" palców skierowanych jest ku przodowi, przez co potężny słoń w pewnym sensie chodzi na paluszkach. Natomiast szósty "palec" jest skierowany w kierunku "pięty" słonia, dając dodatkowe podparcie.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.