Historia i kultura

W Warszawie uczczą pamięć prof. Kazimierza Michałowskiego

Prof. Kazimierz Michałowski. Fot. Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
Prof. Kazimierz Michałowski. Fot. Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

<strong>&quot;Kazimierz Michałowski i jego spuścizna&quot; to tytuł spotkania naukowego, które odbędzie się 20 grudnia w Warszawie</strong>. Wydarzenie poświęcone założycielowi polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej organizuje Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Spotkanie naukowe jest organizowane z okazji 110-lecia urodzin i trzydziestej rocznicy śmierci tego wybitnego naukowca. Jak informują organizatorzy, szczególną okazją do uczczenia pamięci prof. Michałowskiego jest opracowanie jego dorobku, który jest przechowywany Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie oraz w Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie. "Oprócz zaprezentowania nieznanych dotąd dokumentów, fotografii, listów, rękopisów ze spuścizny profesora, spotkanie naukowe jest również okazją do sformułowania pytania o możliwość zachowania i popularyzacji spuścizny Kazimierza Michałowskiego, przechowywanej również przez inne instytucje, z którymi był związany" - czytamy w zaproszeniu.

Spotkanie odbędzie się w sali Marii Skłodowskiej-Curie w Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72).

Obrady rozpoczną się o godzinie 10.00 wystąpieniem dr Hanny Krajewskiej, dyrektor Archiwum PAN w Warszawie. O godz. 10.20 prof. Władysław Stępniak (Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych) opowie o ochronie dziedzictwa kulturowego. Prof. Karol Myśliwiec (dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN) o godzinie 10.40, a dr Stefan Jakobielski o godzinie 11.00 przybliżą postać prof. Michałowskiego w swoich wspomnieniach. Po krótkiej przerwie, o godzinie 11.40 usłyszymy wystąpienie na temat archiwów archeologów przechowywanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Opowie o nich dr Andrzej Szczepaniak. Dwa ostatnie wystąpienia (godz. 12.00 i 12.20) skoncentrują się na archiwum prof. Michałowskiego przechowywanym w PAN. Anna Szepańska i dr Andrzej Klubiński przybliżą założenia wystawy wirtualnej na temat jubilata.

Prof. Kazimierz Michałowski (1901-1980) był z wykształcenia archeologiem, egiptologiem i historykiem sztuki. Założył Katedrę Archeologii Śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1937 roku został kierownikiem pierwszej polskiej ekspedycji badawczej w Egipcie działającej we współpracy z Francuzami. Dzięki tym wykopaliskom stworzono galerię sztuki egipskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 1959 roku założył w Kairze Stację Archeologii Śródziemnomorskiej (obecnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW noszące imię jego założyciela), która co roku koordynuje działania licznych polskich misji archeologicznych i konserwatorskich.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. UW, dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii UW. Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Dr hab. Małgorzata Kot z prestiżowym ERC Consolidator Grant; pokieruje badaniami w jaskiniach w Azji

  • Główka figurki antropomorficznej ze stanowiska Bahra 1 (Fot. Adam Oleksiak /CAŚ UW)

    Figurkę sprzed 7 tys. lat i ceramikę lokalnej produkcji odkryli polscy archeolodzy w Kuwejcie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera