Astronomiczny kalendarz z Grudziądza na rok 2012

Jedna z kart grudziądzkiego kalendarza astronomicznego na rok 2012. Źródło: Urząd Miejski w Grudziądzu.
Jedna z kart grudziądzkiego kalendarza astronomicznego na rok 2012. Źródło: Urząd Miejski w Grudziądzu.

<strong>Urząd Miejski Grudziądza wydał kalendarz na rok 2012 ilustrowany zdjęciami astronomicznymi. </strong>W nadchodzącym roku 40-lecie będzie obchodzić Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Kalendarz wydano w nakładzie 1000 egzemplarzy w formie dużego kalendarz ściennego (format około B2). Na okładce znajduje się zdjęcie Grudziądza nocą, a na kartach poszczególnych miesięcy zdjęcia różnych obiektów astronomicznych. W roku 2012 Grudziądz będzie świętował dwie astronomiczne rocznice. Pierwsza to 40 lat istnienia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Droga do powstania placówki rozpoczęła się w 1964 roku uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Krakowie. W 1968 roku powstał w Grudziądzu oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W tym samym roku Grudziądz dołączył do grona miast kopernikowskich i stał się elementem Szlaku Kopernikowskiego, podobnie jak Toruń, Frombork, Kraków, Olsztyn i Lidzbark Warmiński.

Decyzja o budowie planetarium i obserwatorium została podjęta w 1971 roku. Otwarcie placówki przy Technikum Chemicznym i Elektrycznym nastąpiło w 1972 roku. Obecnie co roku grudziądzkie planetarium odwiedza około 8000 osób.

Poza tym w 2012 r. przypada 490. rocznica wygłoszenia w Grudziądzu przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monetach", podczas Zjazdu Stanów Pruskich. Kopernik odwiedził Grudziądz 21 marca 1522 roku. W traktacie słynny astronom formułował postulaty z zakresu polityki pieniężnej, w tym m.in. spostrzeżenie, że pieniądz gorszy (o mniejszej wartości) wypiera z rynku lepszy (o większej wartości), co jest znane w ekonomii jako prawo Kopernika-Greshama.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort rozwoju przygotował projekt ustawy regulującej zasady działalności kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Rzeszowska będzie transmitować połączenie z ISS podczas misji IGNIS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera