
<strong>Od kiedy istnieje Festiwal Nauki w Warszawie, to właśnie tutaj odbywa się rokrocznie kilkadziesiąt różnorodnych spotkań z fizyką</strong>. Pokazy i wykłady popularyzują szeroką wiedzę - od astrofizyki do fizyki medycznej i biofizyki molekularnej. Szansę na bezpośrednie dyskusje z uczonymi dają "Wieczory z nauką". Młodzież i najmłodsi uczą się poprzez interaktywne wystawy i zabawy. Działalność festiwalowa to tylko część popularyzatorskiej aktywności tutejszych badaczy. <strong>Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (WF UW) jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong>
W marcu wydział współorganizował Międzynarodowy Salon Edukacyjny "Perspektywy 2011". Kwietniowy Dzień Otwartych Drzwi WFUW połączony był z ogólnopolską akcją "Dziewczyny do ścisłych". Wykłady dotyczyły m.in. odkryć Marii Skłodowskiej-Curie. We wrześniu ofertę edukacyjną wydziału prezentowano podczas Salonu Maturzysty "Perspektywy 2011".
W kwietniu, w ramach Dnia Otwartego UW prof. Borys Kirdaszuk poprowadził spotkanie o biofizyce. We wrześniu z tej samej okazji dr hab. Andrzej Wysmołek poprowadził spotkanie o fizyce, a pracownicy i studenci Wydziału prezentowali pokazy - "Roboty w poszukiwaniu błysków na niebie" oraz "Eyetracker".
Hucznie obchodzono 90-lecie fizyki na Hożej. Odbyła się uroczysta sesja prowadzona przez prof. dra hab. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego. Goście zwiedzali nowe laboratoria, słuchali wykładów popularnonaukowych, dzieci uczestniczyły w warsztatach z optyki. Zorganizowano wystawę historyczną, a w Auditorium Maksimum na Krakowskim Przedmieściu zaprezentowano kolekcje "Ważne równania - Opis i zrozumienie Wszechświata; podstawy zastosowań" oraz "Fizyka Współczesna w obiektywie".
Tegoroczna akcja "Dziewczyny do ścisłych", prowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii "Dziewczyny na Politechniki", objęła - z inicjatywy WFUW - artykuły i reklamy w prasie ogólnopolskiej, konferencję prasową i spotkania z udziałem członków rządu i rektorów. Kulminacją akcji był "Dzień otwarty tylko dla dziewczyn" na terenie kampusu Ochota.
Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w maju 2011 r. pokazy przygotowane przez pracowników i studentów Wydziału Fizyki odbywały się w 2 dużych namiotach. W tym samym miesiącu wydział brał udział w "Nocy muzeów". W Łazienkach Królewskich na Scenie pod Lipą dr hab. Andrzej Wysmołek, dr Piotr Nieżurawski i Marcin Grzybowski przedstawiali pokazy fizyczne. W programie można było zobaczyć m.in. niesforne piłki, zjawisko precesji, zmierzyć się z ciśnieniem atmosferycznym i sprawdzić, czy grawitacja rozróżnia płeć.
Na przełomie czerwca i lipca wydział urządził Letnią Szkołę Fizyki. We wrześniu natomiast był gospodarzem licznych imprez Festiwalu Nauki. Oferta edukacyjna była prezentowana na Internetowych Targach Edukacyjnych oraz na monitorach w Metrze Warszawskim.
W minionych latach również organizowano Salony Edukacyjne oraz Dni Otwarte - dla wszystkich oraz specjalnie "dla dziewczyn". Pokazy przygotowane przez pracowników i studentów Wydziału Fizyki na Piknik Naukowy odbywały się aż 3 namiotach oraz na scenie.
WFUW wraz z Politechniką Gdańską współorganizował w maju 2010 r. Lęborski Festiwal Nauki w ramach Lęborskich Dni Techniki w Roku Nipkowa. Grupa fizyków stanowiła też jury w konkursie "Fascynująca Fizyka" dla uczniów lęborskich szkół ponadgimnazjalnych.
Dr Aneta Drabińska zaprosiła gimnazjalistów i licealistów na zajęcia i wykłady otwarte. 12 z 13 poprowadzonych wykładów wygłoszono dwukrotnie, wysłuchało ich około 4000 uczniów. W zajęciach dla osób szczególnie zainteresowanych fizyką wzięło udział prawie 670 uczniów i nauczycieli. 37 wykładów przeprowadzono na terenie szkół warszawskich. Specjaliści z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego dotarli do ponad 2300 licealistów i gimnazjalistów. Z 12 wykładami nauczyciele akademiccy pojechali do szkół w Zielonce, Wołominie, Pruszkowie, Starych Babicach, Brwinowie, Ciechanowie, Łomży. W wykładach poza Warszawą wzięło udział ponad 1000 osób. Całkowita liczba uczestników wykładów wyniosła prawie 8 tysiąca.
Ta sama badaczka zorganizowała Laboratorium Fizyki dla szkół. W roku 2010 odbyło się 44 zajęć laboratoryjnych, w których wzięło udział 951 uczniów. Pracownia indywidualna rozwijała zainteresowania 38 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Wraz z Agatą Meissner dr Drabińska prowadziła projekt Letnia Szkoła Fizyki, gdzie omawiano zagadnienia związane z tematyką badań podejmowanych aktualnie na Wydziale Fizyki, zarówno w zakresie fizyki doświadczalnej jak i teoretycznej. W lekcjach wzięło udział prawie 130 uczniów z ponad 80 szkół.
WF UW był też gospodarzem majowego Dnia Fizyka.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.