Erytropoetyna, która często jest stosowana jako środek dopingowy m.in. w kolarstwie zawodowym, zwiększa ryzyko problemów z przepływem krwi w mózgu - wynika z badań opublikowanych przez "FASEB Journal".
Szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu zwracają uwagę, że zarówno długotrwałe, jak i tymczasowe przyjmowanie erytropoetyny prowadzi do zwężenia światła naczyń tętniczych i utrudnia przepływ krwi do mózgu. Wyklucza to wcześniejsze przypuszczenia, że EPO może być potencjalnym środkiem leczniczym dla osób po udarze.
"Lekarze stosują EPO, by podwyższyć poziom czerwonych krwinek u chorych osób, które nie są w stanie wyprodukować ich wystarczająco dużo; jest to uczciwa medycyna. Gdy EPO zażywana jest przez zdrowych kolarzy czy biegaczy w celu osiągnięcia lepszych wyników, nazywa się to oszustwem. Teraz wiemy, że sportowcy, którzy potajemnie biorą erytropoetynę oszukują nie tylko czasomierz, ale także samych siebie" - mówi dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny "FASEB Journal".
"Przyszłe badania powinny skoncentrować się na stworzeniu środka leczniczego na bazie EPO, który nie wpływałby negatywnie na naczynia krwionośne w mózgu" - podkreśla dr Peter Rasmussen, jeden z autorów analizy.
Badacze porównali wpływ erytropoetyny przyjmowanej w bardzo wysokich dawkach przez trzy dni oraz w niskich dawkach systematycznie przez 13 dni w dwóch grupach zdrowych mężczyzn.
Reakcja naczyń krwionośnych w mózgu była analizowana w czasie odpoczynku oraz ćwiczeń na rowerku treningowym. Wykonywane były ponadto badania USG naczyń krwionośnych i pomiary ilości tlenu docierającego do mózgu.
W przypadku obu grup zaobserwowano podwyższenie ciśnienia tętniczego i utrudnienia w przepływie krwi, przy czym u mężczyzn stosujących EPO przez 13 dni nastąpił wzrost wskaźnika hematokrytowego (procentowa objętość czerwonych krwinek).
PAP - Nauka w Polsce
koc/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.