Aspiryna poprawia wyniki operacji serca

pap_20110624_1JR_jpg.jpg
pap_20110624_1JR_jpg.jpg

Podawanie aspiryny przed operacją serca może być korzystne dla pacjenta - informuje pismo "Annals of Surgery".

Jak wykazali specjaliści z Thomas Jefferson University oraz University of California Davis Medical Center (USA), u pacjentów, którym w ciągu pięciu poprzedzających operację dni podawano aspirynę, mniejsze jest ryzyko poważnych komplikacji, takich jak niewydolność nerek, długotrwały pobyt na oddziale intensywnej opieki medycznej czy nawet zgon (w ciągu 30 dni po operacji).

Badania objęły 4256 pacjentów, którzy w latach 2001-2009 przechodzili wszczepienie bypasów czy operację zastawki - 1923 z nich przyjmowało aspirynę w dawce od 81 do 325 miligramów przynajmniej raz w ciągu pięciu dni poprzedzających operację.

Wynik badań ma tym większe znaczenie, że pomimo ogromnego postępu kardiochirurgii liczba poważnych powikłań wciąż pozostaje wysoka. Wiążą się z nimi znaczne wydatki oraz wyraźne pogorszenie jakości życia pacjentów. Żadna z wypróbowywanych dotąd metod zaradczych nie była tak tania, jak podanie aspiryny, a większość okazała się nieskuteczna.

Co prawda aspiryna może zwiększać ryzyko krwawienia, jednak można je zminimalizować, podając środki antyfibrynolityczne lub zmniejszając dawkę aspiryny. Na razie autorzy pracy nie zalecają masowego podawania aspiryny przed operacją - zagadnienie wymaga kolejnych badań.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/   bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera