Kamienie w nerkach mają związek z ryzykiem cukrzycy

Osoby, które cierpiały z powodu kamieni nerkowych są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 - wynika z analizy przedstawionej na łamach &quot;Journal of Urology&quot;. <br />


Dotychczasowe badania wielokrotnie wykazywały, że ryzyko wytworzenia się kamieni nerkowych jest wyższe w przypadku diabetyków. Obecnie okazało się, że zależność ta działa w obie strony.

Wśród ponad 94 tys. dorosłych mieszkańców Tajwanu osoby z historią kamicy nerkowej w ciągu pięciu lat miały o około 30 proc. częściej diagnozowaną cukrzycę typu 2.

Choroba ta rozwinęła się u 12,4 proc. badanych z grupy, która miała wcześniej kamienie nerkowe (ponad 23 tys. osób) oraz u 9,6 proc. uczestników, którzy nie mieli do czynienia z tym schorzeniem (70,7 tys. osób).

Wspólnymi dla cukrzycy i kamicy nerkowej czynnikami ryzyka są otyłość i wiek. Jednak nawet po wzięciu pod uwagę tych i innych aspektów, ryzyko wciąż utrzymywało się na tym samym poziomie.

Dr Herng-Ching Lin z Uniwersytetu Medycznego w Tajpej zwraca uwagę na istnienie dowodów świadczących o tym, że insulina, która reguluje poziom cukru we krwi, może mieć wpływ na powstawanie złogów w nerkach. Wysoki poziom tego hormonu może bowiem zmieniać skład moczu (promotorami krystalizacji są wapń, kwas szczawiowy, kwas moczowy lub cystyna).

Choć naukowcy przyznają, że ich badania miały pewne ograniczenia (jak brak szczegółowych informacji dotyczących diety, historii choroby w rodzinie czy aktywności fizycznej), są przekonani, że pojawienie się kamieni w nerkach powinno być dla lekarzy i pacjentów sygnałem alarmowym, za którym powinna iść zmiana niezdrowych nawyków oraz podjęcie działań zapobiegających rozwojowi cukrzycy.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera