Najstarsza czaszka tygrysa

Czaszka tygrysa sprzed 2,5 mln lat jest najstarszym tak dobrze zachowanym okazem reprezentującym kotowate – informuje serwis National Geographic. <br />

Co ciekawe, czaszka, mimo że należy do nieznanego wcześniej gatunku, nie różni się znacząco od czaszek dzisiejszych tygrysów. Oznacza to, że już wtedy ewolucja wypracowała rozwiązania, które okazały się optymalne.

Czaszkę odkryto w 2004 r. we wschodnich Chinach. Jednak dopiero teraz doczekała się naukowego opisu. Głowa jest zbliżona wielkością do głowy dzisiejszego jaguara, zęby zaś przypominają uzębienie tygrysów.

"Czaszka jest nieco sprasowana, ale mimo to jest bardzo piękna" – opisuje jedna z badaczek, Julie Meachen z National Evolutionary Synthesis Center w Północnej Karolinie.

Dotychczas najlepiej zachowanym okazem prehistorycznych kotowatych była żuchwa należąca do Panthera palaeosinensis sprzed 1,8 mln lat.

Nowy gatunek nazwano Panthera zdanskyi. Naukowcy porównywali parametry czaszki z bazą danych zawierającą informacje o dzisiejszych, jak i kopalnych kotowatych. Dzięki temu można było umieścić gatunek tuż obok tygrysów na drzewie genealogicznym kotów. Naukowcy podkreślają, że podobieństwa w budowie czaszki wymarłego gatunku do czaszek tygrysów i jaguarów są dużo bardziej widoczne niż różnice.

Jak dodaje Meachen, duże koty były i są bardzo dobrymi drapieżnikami. Częściowo ze względu na budowę ciała, która okazała się niezwykłym sukcesem ewolucyjnym.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera