Materializm przeszkadza w związku

Pary, które mają więcej pieniędzy, częściej się kłócą i są ze sobą mniej szczęśliwe w porównaniu ze związkami, w których pieniądze nie stanowią aż tak dużej wartości - przekonują amerykańscy psycholodzy na łamach &quot;Journal of Couple &amp; Relationship Therapy&quot;. <br />


Jason Carroll z Brigham Young University, który przeprowadził badania wśród 1734 amerykańskich małżeństw, zaobserwował, że materialistyczne nastawienie obojga partnerów oznacza więcej problemów w związku.

Każda z par wypełniała kwestionariusz dotyczący jakości relacji oraz roli, jaką odgrywają w ich życiu pieniądze i dobra materialne. Analiza statystyczna wyników wykazała, że pary twierdzące, iż pieniądze nie są dla nich ważne wypadały średnio o 10 - 15 proc. lepiej pod względem stabilności związku niż pary składające się z jednej lub obu osób o nastawieniu materialistycznym.

Wśród badanych par jedna na pięć deklarowała, że pieniądze mają dla niej ogromne znaczenie. Choć pary te miały z reguły lepszą sytuację finansową, pieniądze częściej stawały się zarzewiem konfliktów (mimo podobnego nastawienia partnerów).

"Związki, w których obie osoby były materialistami wypadały gorzej niemal we wszystkich badanych przez nas aspektach. Przeważał schemat problemów z komunikacją, umiejętnością rozwiązywania problemów, a także dostrzeganiem i reagowaniem na potrzeby drugiej strony" - podsumowuje Carroll. "To, w jaki sposób pary podchodzą do swoich finansów wydaje się mieć większy wpływ na zdrowie związku niż rzeczywista sytuacja materialna".

PAP - Nauka w Polsce

koc

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera