Chemioterapia może na długo pogarszać zdolności werbalne

Chorzy na raka poddawani wysokim dawkom chemioterapii od 2 do 3 razy częściej doświadczają długotrwałych trudności z wypowiadaniem się niż chorzy, którzy nie otrzymali takiego leczenia - wynika z badań, które publikuje pismo "Acta Oncologica". 



Jak przypomina współautorka pracy Johanna Skoogh z Uniwersytetu w Goeteborgu w Szwecji, osoby, które przeszły chemioterapię z powodu choroby nowotworowej często przyznają się do pogorszenia sprawności intelektualnej, np. osłabienie zdolności pamięciowych i koncentracji uwagi. Jednak naukowcy często nie są pewni, czy za te zaburzenia można obwiniać chemioterapię, gdyż chorzy są poddawani również innym metodom leczenia.

Razem z kolegami Skoogh przebadała niemal 1000 mężczyzn, którzy w przeszłości byli leczeni na raka jądra. Część z nich przeszła różna liczbę cykli chemioterapii z użyciem cisplatyny. Średnio po 11 latach od diagnozy poproszono ich o wypełnienie ankiety na temat samopoczucia oraz codziennych aktywności i zachowań.

Okazało się, że pacjenci, którzy przeszli pięć lub więcej cykli chemioterapii częściej mieli różnego rodzaju problemy z wysławianiem się niż chorzy nie poddawani tej metodzie leczenia. Na przykład wypowiadanie podobnych, ale niewłaściwych słów przynajmniej raz w tygodniu zdarzało się ponad trzykrotnie częściej panom, którzy przeszli minimum pięć cykli terapii cisplatyną, w porównaniu z grupą leczoną inaczej (odpowiednio 16 proc. i 5 proc.).

Wypowiadanie słów w złej kolejności lub trudności ze zrozumieniem, co mówią inni również było ponad 3-krotnie częstsze wśród pacjentów po chemioterapii. Z kolei, "wypowiadanie słów innych niż się planowało" lub "trudności z kończeniem zdań" stwierdzano w tej grupie około dwa razy częściej.

Ryzyko problemów językowych było wyższe u mężczyzn z niższym wykształceniem. 

PAP - Nauka w Polsce

jjj/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera