<strong>Medal Bohdana Paczyńskiego będzie przyznawać Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) wybitnym naukowcom związanym z polską astronomią.</strong> Nową nagrodę ustanowiono podczas zakończonego niedawno zjazdu PTA w Gdańsku. <br /><br />
"Ta nagroda ma być szczególnym wyróżnieniem za wybitne osiągnięcia w astronomii" - powiedział podczas ostatniego walnego zebrania PTA prof. Edwin Wnuk, jeden z pomysłodawców nowej nagrody.
Prof. Wnuk został wybrany do kapituły medalu, która raz na dwa lata będzie mogła podjąć decyzję o przyznaniu nagrody. Poza poznańskim astronomem do kapituły zostali wybrani: prof. Marek Abramowicz, prof. Jerzy Kreiner i prof. Józef Smak. W pracach zespołu, zgodnie z przyjętym podczas zebrania regulaminem nowej nagrody, będzie uczestniczyła również prof. Bożena Czerny, która została właśnie wybrana na stanowisko prezesa PTA.
Prof. Bohdan Paczyński urodził się 8 lutego 1940 roku w Wilnie, a zmarł 19 kwietnia 2007 roku w Princeton. Jest uznawany za najwybitniejszego współczesnego polskiego astronoma oraz jedną z najważniejszych postaci nowożytnej nauki.
Wiedzę astronomiczną zdobywał na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat w 1964 roku. Profesorem został w roku 1979. Przez wiele lat był związany z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, a od roku 1982 aż do śmierci pracował na Uniwersytecie w Princeton, w Stanach Zjednoczonych.
Rozwinął wiele gałęzi astronomii i astrofizyki. Zajmował się m.in. teorią ewolucji gwiazd oraz badał błyski gamma. Był także związany z projektem ASAS, w którym zmienność gwiazd jest monitorowana dzięki instrumentom automatycznym.
Paczyński zajmował się również o mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym. Metodę tę zastosowano również do odkrywania planet pozasłonecznych i obecnie jest ona rozwijana w ramach projektu OGLE, którego Paczyński był jednym z twórców, a który obecnie jest prowadzony przez astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. Astronom był również inicjatorem wielu innych przedsięwzięć, w tym polskiego projektu "Pi of the Sky".
Bohdan Paczyński otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Henry Norris Russell Lectureship - najwyższe wyróżnienie Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, przyznawane za życiowy dorobek naukowy. Był także uznawany za polskiego kandydata do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jego imię od 2004 roku nosi jedna z planetoid (o numerze 11755).
Pierwszy medal im. Paczyńskiego zostanie przyznany najprawdopodobniej w 2013 roku, podczas kolejnego zjazdu PTA, który ma się odbyć w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.
PAP - Nauka w Polsce
ast/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.