Po muszkach owocowych, myszach, psach, królikach i prosiakach przyszła kolej na fluorescencyjne koty. Jak informuje pismo "Nature Methods", te genetycznie zmodyfikowane stworzenia mają przyczynić się do opracowania leków i terapii genetycznej dla osób zakażonych wirusem HIV.
Na eksperymencie skorzystają jednak także same koty, zarówno te domowe, jak i dzikie. Równolegle ze stworzeniem leków dla ludzi możliwe będzie bowiem wyprodukowanie środków zapobiegających wirusowi nabytego niedoboru odporności kotów (FIV - feline immunodeficiency virus), który jest bliskim krewnym HIV. Szacuje się, że jest nim zakażonych około 11 proc. kotów na świecie.
Eric Poeschla z Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota wyhodował trzy transgeniczne koty wyposażone w białko zielonej fluorescencji oraz pochodzący od małpy rezus gen TRIMCyp. Pobrane od kociąt próbki komórek naukowcy zarazili następnie FIV i zaobserwowali, że limfocyty nie dopuściły do replikacji wirusa.
Aby wyhodować świecące kocięta Poeschla wszczepił do komórek jajowych i spermatozoidów ich rodziców retrowirus z wbudowanymi genami (obecnie metodę tę uważa się za prostszą i bardziej efektywną niż tradycyjne klonowanie). Po połączeniu komórek powstały zmodyfikowane embriony, które następnie wszczepiono pięciu samicom. Okociły się tylko dwie z nich. W przypadku pozostałych doszło do utraty ciąży lub odrzucenia zarodka.
"Koty to jedne z niewielu zwierząt, które są podatne na tego rodzaju wirusy, a także narażone na pandemie powodujące równie wyniszczające objawy, jak w przypadku ludzi" - mówi dr Robin Lovell-Badge z National Institute for Medical Research.
Badania prowadzone wśród kotów w znaczącym stopniu przyczyniły się do rozwoju wiedzy z zakresu biologii i medycyny, m.in. współczesnego rozumienia funkcjonowania kory mózgowej u ssaków.
PAP - Nauka w Polsce
koc/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.