Płeć wpływa na dobór metody samobójczej

Badania nukowe wykazują, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wybierają metody popełnienia samobójstwa wiodące do oszpecenia głowy bądź twarzy. 



Kobiety dwukrotnie rzadziej niż mężczyźni decydują się popełnić samobójstwo w oszpecający sposób, ale niekoniecznie w imię próżności.

Valerie Callanan z Uniwersytetu w Akronie i Mark Davis z Criminal Justice Research Centre przy Uniwersytecie Stanowym Ohio w USA udowadniają, że między kobietami a mężczyznami występują znaczne różnice w sposobach popełniania samobóstwa, które mogłyby oszpecić twarz lub głowę. O ile broń palna jest wybierana równie często przez kobiety i mężczyzn, o tyle kobiety rzadziej decydują się na strzał w głowę. Badanie zostało opublikowane online w należącym do Springera magazynie Sex Roles.

Badacze porównali akta autopsji w ponad 600 przypadkach samobójstw w Summit County w Ohio z 10 lat (1997-2006). Odkryli, że kobiety dwa razy rzadziej niż mężczyźni popełniały samobójstwo w sposób, który potencjalnie mógłby je oszpecić.

Stwierdzono przy tym, że wiek, przeszłe próby samobójcze, epizody silnego stresu i alkohol także przyczyniają się do wyboru oszpecających metod samobójczych.

Autorzy badania podsumowują: "Sugerowanie, że to z powodu dbałości o swoją urodę kobiety rzadziej popełniają samobójstwo w sposób potencjalnie wiodący do zniekształceń twarzy bądź głowy, jest równoznaczne z podważaniem wagi i znaczenia samego aktu samobójstwa. Wiemy na pewno, że to osoby doświadczające szczególnie silnego stresu najczęściej wybierają najbardziej drastyczny sposób samobójstwa". 

PAP - Nauka w Polsce

sk/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera