Brytyjski zegar atomowy najdokładniejszy na świecie

Naukowcy ponownie badali dokładność zegara atomowego znajdującego się w National Physical Laboratory (NPL) w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że zegar ten jest najdokładniejszy na świecie - informuje serwis BBC. 



Zegar znajdujący się w NPL posiada jedno z sześciu światowych "atomowych wahadeł", według których regulowane są zegary na całym świecie. Raz na 138 milionów lat ten zegar będzie spóźniał się lub spieszył o jedną sekundę. "Fakt, że możemy wypracować najbardziej dokładny standard pomiaru ma wymierne skutki ekonomiczne" - powiedział dr Krzysztof Szymaniec z NPL.

Nowa ocena dokładności brytyjskiego zegara atomowego wynika z wykrycia błędów w poprzednio używanej metodzie weryfikacji dokładności. Zespół, w skład którego wchodził dr Szymaniec i naukowcy z Pennsylvania State University (USA), wyeliminował te błędy, co pozwoliło stwierdzić, że zegar z NPL jest dwukrotnie bardziej dokładny, niż wcześniej uważano.

Dr Szymaniec podkreślił, że naukowa definicja sekundy wymaga pomiarów w warunkach praktycznie niemożliwych do odtworzenia w laboratorium, przez co pomiary i ich ocena mogą nigdy nie być całkiem dokładne.

Zegar z NPL jest atomowym zegarem dającym cezowy standard czasowy (czyli jest oparty na "fontannie cezowej"). Oznacza to, że "tykanie" zegara mierzy się sprawdzając ilość energii potrzebną do zmiany właściwości atomów cezu, nazywanej spinem. Cezowy standard czasowy dostarcza pomiar sekundy najbliższy matematycznej definicji.

Na świecie znajduje się sześć zegarów atomowych: dwa we Francji i po jednym w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech i Japonii. Czas międzynarodowy określany jest na podstawie pomiarów pochodzących z sieci ponad 300 zegarów na całym świecie. Pomiary te są przesyłane do Międzynarodowego Biura Miar i Wag, gdzie są uśredniane, a następnie poprawiane przy pomocy zegarów atomowych. Pomiar czasu, który się w ten sposób otrzymuje, nazywany jest Światowym Czasem Atomowym i służy do regulacji zegarów na całym świecie.

Dokładna analiza i ocena funkcjonowania brytyjskiego zegara atomowego ukaże się w piśmie "Metrologia".

PAP - Nauka w Polsce

stm/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera